Az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma mindössze egynapos börtönbüntetést javasolt Brett Hankinson volt rendőrnek, akit tavaly novemberben ítéltek el a fiatal fekete nő, Breonna Taylor halálával végződő 2020-as házkutatás ügyében – írja a BBC.
Hankison a vád szerint vakon leadott több lövést is a lakásban, állítása szerint azért, hogy megvédje kollégáit. Lövései senkit sem találtak el, de áthatoltak egy szomszédos lakásba, ahol egy terhes nő, egy ötéves gyermek és egy férfi aludtak.
Bár az esküdtszék bűnösnek találta Hankisont túlzott erő alkalmazásában, amiért akár életfogytig tartó szabadságvesztés is kiszabható lenne, az ügyészek szerint a férfi nem felelős közvetlenül Taylor haláláért, mivel nem ő lőtt rá. Az egy nap mellett három év feltételes szabadságvesztést is javasoltak. Az ügyészség szerint az esküdtszék ítélete gyakorlatilag biztosítja, hogy Hankison soha többé ne dolgozhasson rendőrként, ezért további börtönbüntetés „egyszerűen igazságtalan lenne”. A büntetésről a bíró jövő héten dönt. Hankison a három közül az egyedüli rendőr, akit felelősségre vontak a tragédiával kapcsolatban.
A Taylor családját képviselő ügyvédek felháborodásuknak adtak hangot, és a javaslatot „Breonna Taylor életének arculcsapásaként” értékelték. „Minden amerikai polgárnak, aki hisz a törvény előtti egyenlő igazságszolgáltatásban, fel kell háborodnia” – áll a család jogi képviselőinek nyilatkozatában. „Egyetlen nap börtönbüntetés ajánlása egyértelmű üzenetet küld: fehér rendőrök gyakorlatilag büntetlenül megsérthetik fekete amerikaiak polgári jogait.” Taylor esete a rendőri rasszizmus és erőszak jelképes ügyévé vált az Egyesült Államokban: a 26 éves, ápolónak tanuló fiatal fekete nőre kábítószert kereső, felfegyverzett rendőrök törtek rá éjjel, és intézkedés közben lelőtték. A házkutatásra azért kaptak bírói engedélyt, mert Taylor volt barátja - aki korábban használta is a nő lakását - kábítószerkereskedő volt. A rendőrök azt állították, hogy mielőtt betörték az ajtót, kopogtak és közölték, hogy ők a hatóság emberei - de a szemtanúk vallomásaiból ez nem egyértelmű.
Taylorral együtt a lakásban tartózkodott akkori barátja, Kenneth Walker is, aki nyilatkozatai szerint szintén nem hallotta, hogy a rendőrök azonosították volna magukat. Azt hitte, betörők támadják meg őket, ezért fegyvert rántott és lőni kezdett az engedéllyel tartott fegyverével. A rendőrök viszonozták a tüzet, a fegyvertelen nő ekkor halt meg.
És ellene is csak gondatlan veszélyeztetés, nem gyilkosság miatt. A döntés után tüntetések kezdődtek Louisville-ben.
Ami George Floyd halála óta történik, azt lehetetlen megérteni videófoszlányok és pillanatképek alapján. Évszázadokkal ezelőtti ostorcsapásokig és évtizedekkel ezelőtti polgárjogi küzdelmekig kell visszanyúlni, hogy világosabb legyen: Amerika legmélyebb sebei szakadtak fel újra.
A nőt még márciusban lőtték le, saját otthonában. A rendőrök közül senki ellen nem emeltek vádat.