Az éjszaka folyamán Oroszország több mint 30 rakétával és 300 drónnal támadta Ukrajna számos térségét, köztük Dnyipropetrovszk, Donyeck, Herszon és Zaporizzsja megyét. Szumi megyében fontos energetikai infrastruktúra kapott találatot, több ezer háztartás maradt áram nélkül.
Odesszában egy többemeletes lakóház kigyulladt, egy ember meghalt, közölték az ukrán hatóságok. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tájékoztatása szerint az Odesszát ért támadásban hat ember megsebesült, köztük egy gyerek. „Még mindig vannak drónok az égen” - írta Zelenszkij, hozzátéve, hogy az ukrán légvédelem semlegesíti őket.
A Dnyipropetrovszk megyei Pavlohrad városban is súlyos károk keletkeztek. Szerhij Liszak, a régió kormányzója azt mondta, "pokoli éjszakájuk" volt, egyik robbanás jött a másik után, ez volt a leghevesebb támadás eddig a város ellen. A bombázások hat órán át tartottak, megsérült egy gyár, megsemmisült egy tűzoltóállomás, kár keletkezett egy ötemeletes lakóépületben.
A Guardian megjegyzi, hogy a támadások nem sokkal azután indultak, hogy hatnapos kijevi látogatása után hazautazott Keith Kellogg, Trump különmegbízottja. A héten a Fehér Ház bejelentette, hogy fegyvereket küld Ukrajnába, köztük Patriot légvédelmi rakétákat is, a számlát pedig az európai szövetségesek állják.
A Kreml nem indított nagyszabású bombázásokat, amíg Kellogg Ukrajnában volt, de pénteken Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök légi megtorlást ígért az EU frissen megszavazott szankciós csomagja miatt, írja a Guardian. (MTI, Guardian)
Látszólag teljes fordulat az „egy nap alatt véget vetek a háborúnak” után: Trump az orosz főváros megtámadására kapacitálta az ukrán elnököt, és nagy hatótávolságú amerikai fegyverek átadásáról beszéltek.
Az elfogadott szankciók többek között tranzakciós tilalmat vezetnek be 22 orosz bankkal szemben, és megtiltják az orosz kőolaj finomításával előállított, más ország neve alatt értékesített kőolajtermékek importját is. Júniusban még Magyarország és Szlovákia is vétóval fenyegetőzött.