NKA-botrány: őrizetbe vették Bús Balázst és még öt embert

POLITIKA

Az NKA-botrány miatt hat embert vett őrizetbe a NAV – jelentette be Tarr Zoltán miniszter a Facebookon. Tarr nem közölt neveket, annyit írt, hogy „a hűtlen kezelés gyanújával meghallgatott és most őrizetbe vett egykori és mostani munkavállalók az NKTK és a Kulturális és Innovációs Minisztérium alkalmazásában állnak vagy álltak.”

A 24.hu azt írja, Bús Balázs volt óbudai polgármestert is őrizetbe vették és gyanúsítottként hallgatták ki, ő volt az NKA alelnöke az elmúlt években. A posztjáról a botrány kirobbanása után mondott le. Bús meggyanúsítását nem hivatalosan a 444-nek is megerősítették. A 24.hu elérte Bús ügyvédjét, Papp Gábort, aki megerősítette az információt, és azt mondta, Bús Balázs részletes vallomást tett.

A NAV az őrizetbe vétellel kapcsolatban azt közölte, a pénzügyi nyomozók korábban kutatásokat és lefoglalásokat hajtottak végre a Kulturális és Innovációs Minisztériumban, a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelőnél (NKTK), valamint magánszemélyeknél. (Tarr május 27-én posztolt arról, hogy házkutatások voltak a minisztériumban és az NKA-nál.)

Az elmúlt időszakban sok tanút hallgattak ki, elemezték és értékelték a lefoglalt adatokat.

A hat embert 17 milliárd forintot meghaladó vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés megalapozott gyanúja miatt hallgatták ki.

A NAV nyomozói mind a hat személyt őrizetbe vették, és az illetékes ügyészségnél kezdeményezték letartóztatásukat.

A miniszter a posztjában úgy fogalmazott, hogy „megy előre a Hankó-botrány felderítése”, a kiosztott támogatások összege meghaladja a 17 milliárd forintot. (Ezt a számot írta le a NAV is.)

Tarr Zoltán azt írta, „a nyomozók munkája és a korábbi, politikai lojalitásból kiosztott közpénzek átvilágítása elengedhetetlen, mert csak így lehet átláthatóan átalakítani, szakmai alapon működővé tenni a kulturális támogatási rendszert kiépítését.”

Az NKA-botrányt Molnár Áron színész, aktivista robbantotta ki, és arról beszélt, a Fidesz kampányában részt vevő celebek is sok támogatást kaptak az NKA-tól.

A botrány hatására egyre több adat lett nyilvános, kiderült, hogy a titkos, 17 milliárdos keretből fideszes celebeket és fideszes képviselők választás előtti vurslijait, vagy Fideszhez köthető szervezeteket is támogattak. A K-monitor kiszámolta, hogy sok választókerületben hajszálpontosan 100 millió jutott az NKA feketekasszás támogatásából.

Kiderült az is, hogy a 17 milliárdos keret mellett Hankó Balázs miniszternek, az NKA elnökének is volt egy saját büdzséje. A nyilvánosságra hozott adatokból kiderült, a miniszter a saját választókörzetében 341 millió forint támogatást osztott szét idén, ami a korábbi évekhez képest példa nélküli és elképesztően kirívó pénzszórás.

Hankó tagadta, hogy kampánycélokra költötték volna a pénzt.

A botrány kirobbanása után adott egy interjút az Indexnek Krucsainé Herter Anikó, a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő (NKTK) főigazgatója, aki a többi között arról beszélt, a hírekben szereplő, eddig lényegében titokban tartott, 17 milliárd forintos kiosztható összegről és az azt osztó háromfős kollégium létrehozásárólHankó Balázs elnök és Bús Balázs alelnök döntött. Ők találták ki, 2024 végén, 2025 elején, hogy „kulturális célra, kiemelt összművészeti programok támogatására” osszák ki az NKA felhalmozódott tartalékát, 10 milliárdot. Ezt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hagyta jóvá. 17 milliárd egy 2026 eleji kormánydöntés módosítás alapján lett belőle.

Ahogy azt májusban megírtuk, az NKA-botrány nem egy kisiklás volt, hanem a rendszer lényege.

Havasi Bertalan: ÁVH

Az NKA-s letartóztatásokra a Fidesz nevében Havasi Bertalan kommunikációs igazgató reagált, aki szerint „itt az újabb bizonyíték, hogy a Tisza az államot arra használja, hogy a politikai ellenfeleit kiiktassa.”

Havasi érvelése szerint az NKA pályázatai nyilvánosak és bárki által megismerhetőek voltak (csak eredetileg regisztrálni és kutatni kellett hozzá egy másik honlapon), és minden olyan szervezet jogosult volt kérelmet benyújtani, amely kulturális programot valósított meg (mint azt bemutattuk, más szervezetek is kaptak pénzt). „Közel 1100 nyertese volt a pályázatoknak. Akik most a leghangosabban kiabálnak, azok sok százmillió forintot kaptak az elmúlt évek kulturális pályázatain.”

Havasi szerint a támogatások elszámolási határideje még nem zárult le.

„A választások után a Tisza pártirányítás alá vonta a rendőrséget és az ügyészséget. Ennek a folyamatnak a betetőzése a modernkori ÁVH, amely egyszerre nyomozóhatóság, ügyészség és titkosszolgálati szerv.”

Havasi a közleményét azzal zárja, hogy „a Fidesz büszke arra, hogy a nemzeti kormány időszakában korábban nem látott összegű forrásokhoz jutott az egész magyar kulturális élet, ahogyan az egy kultúrnemzethez illik.”

Felszólította a kormányt, hogy „erőszakoskodás, félelemkeltés, rombolás helyett építse tovább a magyar kultúrát.”

Kapcsolódó cikkek

Az NKA több bizottsági tagja is azt állítja, ők nem a celebgazdagító-galuskaevős programokat hagyták jóvá

A Telex megszerezte azt a dokumentumot, ami feltehetően a tagok elé került, és ebben csak a Márai- és a Jókai-program szerepel.

Német Szilvi
KULTÚRA

Több helyen, köztük a minisztériumban is házkutatást tartott a NAV az NKA-támogatások ügyében

Tarr Zoltán miniszter szerint a nyomozók összeszedték azokat az eszközöket és iratokat, „amik tanúsíthatják azt, hogy pontosan mi is történt a Nemzeti Kulturális Alapprogram kifizetései körül”.

Benics Márk
POLITIKA

Bús Balázs feláll az NKA alelnöki székéből

Az NKA alá tartozó NKTK döntései nyomán olyan celebek sokasága járt jól, mint Tóth Gabi, Dopeman vagy Pataky Attila.

Gazda Albert
POLITIKA

Hankó minisztert, Bús Balázst és Nagy Mártont lökte a busz alá az Indexnek nyilatkozó illetékes az NKA-botrány ügyében

Hankó és Nagy találta ki, hogy osszák szét az NKA felhalmozódott tartalékát, Nagy hagyta ezt jóvá, Hankó személyesen kérte, hogy a pályázatok eredményét megtalálhatatlan módon tegyék ki a honlapra. Legalábbis ezt állítja az NKTK főigazgatója, aki maga is érintett az ügyben.

Szily László
POLITIKA

A K-Monitor kiszámolta, sok választókerületben hajszálpontosan 100 millió jutott az NKA feketekasszás támogatásából

Volt, ahol nem bonyolították túl, és egyszerűen négyszer 25 milliót, vagy ötször 20 milliót osztottak szét – a K-Monitor szerint tudatosan felépített kampányfinanszírozási rendszerről lehet szó.

Bódog Bálint
belföld

Az NKA-botrány nem egyszeri kisiklás, hanem a rendszer lényege

A Nemzeti Kulturális Alap titkos kollégiumában gyakorlatilag kampánycélokra osztottak pénzt. Mindeközben az NKA egyre kevésbé látta el azokat a feladatokat, melyekre eredetileg létrejött. Hankó Balázsból bűnbak lehet, de ez a történet jóval az ő színre lépése előtt kezdődött.

Inkei Bence
KULTÚRA

150 milliót kapott Pataky Attila cége egy évvel a választás előtt, de Tóth Gabinak és Gáspár Győzőnek is jutott

A Nemzeti Kulturális Alap egyik támogatáskezelője osztotta a pénzt. A listáról Molnár Áron osztott meg részleteket.

Windisch Judit
POLITIKA

Hankó Balázs 341 milliós támogatást osztott szét a saját körzetében

A korábbi kulturális miniszterekhez képest kirívóan sok pénzt szórt szét Hankó az NKA-s keretéből. A támogatások több mint 10 százalékát a saját választókerülete kapta.

Székely Sarolta
POLITIKA