Külföldi beavatkozás és belpolitikai tabudöntést hozó kampány után választ új parlamentet Németország. Bár a szélsőjobboldali AfD eddig nem látott méretűre erősödött, a legnagyobb esélyes még mindig a konzervatív CDU. Az új kancellár valószínűleg Friedrich Merz lesz, kormányozni azonban csak koalíciós partnerrel tud majd.
Orbán Viktor és Alice Weidel AfD-társelnök sajtótájékoztatóján kiderült, hogy a magyar miniszterelnök leendő szövetségest lát a szélsőjobboldali pártban. Orbán nemzetközi kampányeseményt biztosított Weidelnek, ezzel pedig eljátszotta maradék kreditjeit is a német centrumpártoknál. Olyan kockázatot vállalt, ami Donald Trumpnál egyszer már bejött neki.
Akkor sem számítanának az AfD támogatására, ha kisebbségben kellene kormányozniuk.
A 20% felett álló szélsőjobb idáig politikai embargóban volt Európában. Korábban a magyar miniszterelnök sem akart találkozni velük, mert tudta, hogy ezzel a német-magyar kapcsolatokat kockáztatja.
A legesélyesebb kancellárjelölt, Friedrich Merz kizárta, hogy koalícióra lépjenek a szélsőjobbal.
Szerdán a CDU/CSU bevándorlási javaslata az AfD támogatásával ment át a törvényhozáson.
Most éppen a jó irányba, bár korábban nem így látta.
A kancellár önéletrajza nem egy stílusbravúr, viszont végigvezet Európa közelmúltjának történelmén. Az unalmasan okos és becsületes politikus ma már nosztalgikus érzéket kelthet bennünk.
Több mint 200 ezer példányt adtak el belőle.
„Hogy őszinte legyek, már mondtam Merkelnek, hogy nem tudtam, hogy fél a kutyáktól. Ha ezt tudtam volna, soha nem tettem volna ezt” – mondta a 2007-es incidensről az orosz elnök.
A magyar miniszterelnök egy focimeccsen mondja a nagy okosságokat, aztán a magyarországi menekültválság alatt kivárja, hogy a német kancellár oldja meg a helyzetet. De mi az, ami láthatóan nehezére esik a korábbi kancellárnak?
Putyin pedig korábban megtámadta volna Ukrajnát, ha kancellárként nem blokkolja Ukrajna NATO-csatlakozását.
Ahelyett, hogy megpróbált volna hidakat építeni a hagyományos szövetségesekkel, „Trumpot láthatóan lenyűgözte az orosz elnök” – írja a volt német kancellár az önéletrajzában.
„Én ismerem az oroszokat. Ők mások, mint mi. Más a történelmük, más a kultúrájuk, más az ösztönük és a hozzáállásuk. Másképp értelmezik a szabadságot és másképp a nemzeti szuverenitást” – mondta Orbán Viktor a Bildnek.
Szerdán francia politikusok okoztak gondot az amerikai elnöknek, csütörtökön németek.