Az amerikai alelnök szerint nagy előrelépés történt az amerikai–iráni tárgyalások első fordulójában.
Irán továbbra is állítja, a szombati izraeli támadás miatt lezárták a Hormuzi-szorost, amit az Egyesült Államok továbbra is tagad.
Pedig mindenki más úgy tudja, hogy tényleg lezárták. A Hezbollah nem hajlandó elfogadni a tűzszünetet, és megrakétázta az izraelieket, akik erre azonnal válaszoltak.
A bejelentett tűzszünet ellenére állítólag folytatódnak az izraeli légicsapások, a libanoni állami média szerint szombat reggel öt ember meghalt.
Az amerikai elnök kedden a G7-csúcson azt mondta, Benjamin Netanjahunak „felelősebben kellene viselkednie Libanonnal kapcsolatban”.
A részletekről a következő hetekben fognak tárgyalni.
Ha minden jól megy, pénteken Svájcban az amerikaiak és az irániak aláírnak valamit, ami beszünteti a lövöldözést, újranyitja a Hormuz-szorost és nemzetközi ellenőrzés alá vonja a teheráni atomprogramot. De csak ha minden jól megy – és így is maradnak elvarratlan szálak bőven.
A megállapodás Libanonra is vonatkozik. A hírre esni kezdtek az olajárak.
A török elnök szerint Izrael a regionális béke legnagyobb akadálya.
Súlyos visszaélésekről és fokozódó érzéketlenségről szólnak a Gázában és Dél-Libanonban szolgáló izraeli katonák vallomásai. Közben a túlterhelt hadsereg és az ultraortodoxok sorozása körüli vita már Netanjahu kormányát is megrendítheti.
Többen meghaltak az izraeli hadsereg által intézett műveletben.
Az amerikai közvetítéssel létrejött megállapodás feltétele, hogy a Hezbollah beszüntesse támadásait és kivonuljon az Izrael által ellenőrzött dél-libanoni térségből.
Viszont ennek ellenére is jól kijön az izraeli miniszterelnökkel.
„Mi a faszt művelsz?” – kérdezte Trump a telefonbeszélgetésben, de Izraelben vitatják, hogy ez valóban elhangzott-e így.
Közvetve a Hezbollah is részt vett az erről szóló tárgyalásokban, pedig példa nélküli, hogy amerikai elnök általa terroristaként számon tartott csoporttal tárgyaljon.