Farkasházy Tivadar felesége hosszú betegség után, 79 éves korában hunyt el.
A Magyar Sclerosis Multiplexes Betegekért Alapítvány felmérése szerint sem egészségileg, sem lelkileg nincsenek túl jól a hozzátartozók, akik valamely tartós beteg rokonukat ápolják. Szabadidejük szinte egyáltalán nincs, romlott az anyagi helyzetük, pszichológiai, szakápolói segítségre lenne szükségük.
Szörnyű szenvedés, amikor valaki először éli át, hogy elkezdenek kihullani dolgok az emlékezetéből, de a szörnyűségek „elfelejtése” a túlélés stratégiája is lehet. Interjú demenciáról és otthonápolásról Szűcs Terivel.
Fődi Kitti filmjét, az Elkezdődik a következő 24 órát decemberben vetítik le Svédországban.
Havi 2700 forint.
Az idős nő otthonápolásra szorult, az unokája nem teljesítette a hozzátartozói kötelezettségeit.
Az önkormányzat ezt javasolja a helyi cégeknek is.
Rengetegen ápolják felnőtt családtagjukat 24 órában, mégis csupán 45 ezer forintos ápolási díjat kapnak, és négy órában ismerik el a munkájukat. Ápolót nem találnak, az idősotthonok telítettek, a probléma egyáltalán nem csak a nyugdíjasokat érinti.
A 444 új dokumentumfilmje fájdalmas különbséget mutat be aközött, hogy milyen Magyarországon és Norvégiában egy fogyatékos családtaggal élni. Pedig csak annyi a különbség, hogy az egyik országban kiveszi az állam a részét a gondozásban, a másikban meg lényegében nem.
A Newsroom podcastban az Elkezdődik a következő 24 óra, a 444 legújabb dokumentumfilmjének rendezőjével, egyik főszereplőjével és egy szakértő vendéggel beszélgetünk arról, mi a legnagyobb különbség abban, ahogy a norvég és magyar állam a fogyatékkal élők otthoni gondozásához áll, és mitől lehetne jobb a magyar ellátórendszer.
Az első norvég nézők reakciója egészen váratlan volt, amikor megtudták, Magyarországon mennyi mindent kell egyedül csinálnia egy anyának, aki a sérült gyerekét neveli. Kollégánk, Fődi Kitti mesélte el a bemutató után, hogyan készült a dokumentumfilmje.
A 444 új dokumentumfilmje egy norvég és egy magyar családot mutat be, akiknek van egy fogyatékossággal élő családtagjuk. De míg a norvég kerekesszékes gondozói segítségével önállóan tud élni, addig a magyar édesanya 24 órában ápolja halmozottan sérült fiát.
Az Elkezdődik a következő 24 óra egy magyar és egy norvégi család életét mutatja be, amelynek egy-egy tagja fogyatékossággal élő és 24 órás ápolásra szorul.
A 444 norvég-magyar dokumentumfilmje december 8-án lesz látható a Premier Kultcaféban.
Aki nem a gyermekét, hanem idős hozzátartozóját ápolja, jelenleg legfeljebb 58 ezer forintban részesül.