Tömött sorokban menekülnek az amerikai karrierdiplomaták

külföld

Az amerikai külügyminisztérium vezető tisztviselői közösen nyújtották be felmondásukat, miközben Rex Tillerson, a Donald Trump által kijelölt külügyminiszter-jelölt éppen az épületben tárgyalt – írja a Washington Post.

Rex Tillerson. Alex Wong/Getty Images

Patrick Kennedy (az eddigi miniszterhelyettes), Joyce Anne Barr, Michele Bond és Gentry O. Smith mind karrierdiplomaták, akik korábban szolgáltak republikánus és demokrata kormányzatokban is, viszont most nem szeretnének Trump kormányzatában részt venni. Két másik magas rangú vezető, Gregory Starr és Lydia Muniz már korábban felmondtak.

Az amerikai külügyminisztériumban ez nagyjából példátlan, ebben a hivatalban szokatlan, hogy egy elnökváltással az egész apparátus kicserélődjön. Ráadásul az új külügyminiszter mindenfajta állami hivatali tapasztalat nélkül érkezik, ezért különösen nehéz dolga lesz.

Időközben az is kiderült, hogy az európai ügyekért felelő – és ilyen formában Orbánékkal gyakran konfrontálódó – vezető Victoria Nuland utódja a korábbi örmény nagykövet, John A. Heffren lesz, átmenetileg. (Washington Post)