Putyin gyenge vezető? Ez értelmezhetetlen kérdés

video
  • Orbán Balázst az elmúlt napok intenzív külpolitikai történéseiről kérdeztük.
  • A miniszterelnök politikai igazgatója szerint Orbán Viktor háborút csináló gyenge vezetőkről szóló kijelentése nem arról szól, hogy ki indít háborút.
  • „Multilat” helyett „leadershipre” van szükség.
  • És bízik benne, hogy nem valósul meg a „csillagháborús megközelítés”, vagyis az amerikaiak nem lépnek ki a NATO-ból.

Mivel Orbán Balázs kint volt az amerikai konzervatívok konferenciáján, a CPAC-en, megkérdeztük tőle, mit szólt hozzá, hogy Steve Bannon karlendítéssel fejezte be a beszédét. Azt mondta, zajlik egy amerikai vita, hogy a mozdulat valóban karlendítés volt-e. De mivel egy izraeli miniszter szerint nem volt antiszemita a mozdulat, ő is el tudja azt fogadni.

Orbán Viktor azt írta, az erős vezetők békét csinálnak, a gyengék háborút. Megkérdeztük Orbán Balázstól, hogy Vlagyimir Putyin gyenge vezető-e. Először azt mondta, hogy nem érti a logikát, aztán azt, hogy érti a logikát, de a kérdés értelmezhetetlen. Szerinte nem arra vonatkozik az idézet, hogy ki indít háborút és ki nem. Hanem arra, hogy ki tud békét csinálni. Arra pedig most csak erős vezetők képesek, nemzetközi szervezetek nem.

A miniszterelnök Ukrajna nevű területről, Orbán Balázs pedig Ukrajna nevű problémáról beszélt az elmúlt napokban. Azt is megkérdeztük Orbán Balázstól, azért használnak-e ilyen kifejezéseket, mert vitatják Ukrajna államiságát. Azt mondta, hogy nem.

Ő az amerikai-orosz megállapodás után Európára maradó „Ukrajna nevű, nagyon rossz állapotban lévő, legyengült, gazdasági erejét vesztett ukrán államra” akarta felhívni a figyelmet. A miniszterelnök pedig arra, hogy Oroszország saját érdekszférájának tekinti Ukrajna egy részét. Ezt a logikát pedig figyelembe kell venni.

Orbán Balázs korábban arról is posztolt, hogy Magyarországnak csak a magyarokért szabad harcolnia, soha másért. Megkérdeztük tőle, ez a mondat azt jelenti-e, hogy Magyarország nem sietne más, megtámadott NATO-tagállam segítségére. Azt mondta, hogy a NATO-alapszerződésben rögzített kötelezettségét mindig betartja majd az ország.

Végül Elon Musk posztjára is rákérdeztünk. A világ leggazdagabb embere ugyanis arról írt, hogy az Egyesült Államoknak ki kellene lépnie a NATO-ból. Orbán Balázs azt mondta, bízik benne, hogy az amerikaiak nem tesznek így. Kilépésük ugyanis egy „csillagháborús megközelítést” jelentene. Megkérdőjelezhető, hogy az Egyesült Államok nélkül létezne-e NATO.

Kapcsolódó cikkek
Legfrissebb videóink

Lángol Oroszország, már egy moszkvai sem képzelheti azt, hogy az Ukrajna elleni háború nem létezik

Idén sincs nyári uborkaszezon a világpolitikában: lángol Oroszország, az ukránok komolyan összefeszültek a lengyelekkel, folynak a tárgyalások az iráni háború végéről, miután Trump véleményes győzelmet hirdetett, hadügyminisztere pedig ismét saját szövetségeseiket nyomasztja. Mindeközben hazai szempontból fontos fejlemény, hogy már nem a magyar kormány az oroszok trójai falova az EU-ban.

plankog, Takács Lili, Takács Márk, Botos Tamás, Takácsy Dorka
video

Tisztítótűz és vagyonvisszaszerzés – Magyar Péter a 444-en

Miután a parlamentben jelentette be a Tisztítótűz művelet elindítását, a miniszterelnök élőben válaszol kérdéseinkre.

plankog, Czinkóczi Sándor, Botos Tamás, Kristóf Balázs
POLITIKA

Magyar Péter: Nem szoktak unalmasak lenni ezek az ülések, nem érdemes kimenni kávézni

„Résen kell lenni” – Magyar Péter szerint erre figyelmezették a régi motorosnak számító uniós vezetők az első EU-csúcsa előtt. Az új miniszterelnök azt ígérte, hogy bármilyen hosszú is lesz az éjszaka, nem fog kimenni kávézni.

Kiss Bence, plankog, Jelinek Anna
video

Orbán: Ne induljon ki abból, hogy az emberek mit mondanak az egészségügyről, jobb, ha a tényeket nézzük!

Bánja-e, hogy a nagy víziók helyett nem fordított nagyobb figyelmet a rábízott államra inkább? – kérdeztük a volt miniszterelnököt Brüsszelben. Szerinte el kell dönteni, hogy házmester vagy miniszterelnök az ember.

Kiss Bence, plankog, Jelinek Anna
video

KOGNITÍV megújulás és DISSZONANCIA a Fidesz kongresszusán

A vereség óta jóval készségesebben nyilatkoznak a fideszesek, mint korábban. Megpróbáltuk megtudni, mi van az Orbán-korszakon túl.

Kovács Bendegúz, Czinkóczi Sándor
video