
Még fejlődnie kell a Bevándorlási és Vámhatóságnak ahhoz, hogy tényleg üzletként tudja kezelni az Egyesült Államokban élő bevándorlók kitoloncolását, véli Todd Lyons, a hatóság elnöke. Lyons a bevándorlók deportálását szeretné valahogy úgy kezelni, mint ahogy az Amazon szállítja a csomagokat.
A hatóság vezetője elismerően beszélt a kitoloncolási eljárásban potenciálisan használható új technológiákról. Szerinte a mesterséges intelligencia a szállások és deportáló járatok hatékonyabb működését is lehetővé teheti, tehát gyorsabbá válhat a kitoloncolási eljárás is.
Lyons tervéről egy határbiztonsági expón beszélt, ahol Tom Homan, a hatóság előző elnöke, valamint Kristi Noem, az amerikai belbiztonsági minisztérium egyik tisztségviselője is felszólalt. Donald Trump elnököt több beszédben is azért dicsérték, mert sikeresen toloncolt ki több mint kétszáz venezuelait egy 1978-as törvényre hivatkozva. Homan azt mondta, bővíteni fogják a törvény alkalmazását.
Lyons nem volt egyedül az üzleti modell alkalmazásának ötletével, Homan is szeretné jobban bevonni a magánszektort. „Hagyjuk, hogy a jelvényesek és a fegyveresek tegyék a jelvényes-fegyveres dolgokat, minden mást adjunk ki szerződéssel” – mondta.
A Trump-kormányzat tisztviselői a deportált venezuelaiakat „a legrosszabbak legrosszabbjaiként” jellemezték, aztán a Bloomberg kiderítette, hogy a 238 bevándorlónak csak egy kis hányada ellen emeltek valaha is vádat súlyos bűncselekmény ügyében. Eközben a Fehér Ház hivatalos oldalain vidám búcsúdal alá vágtak be távozásra kényszerített, megbilincselt bevándorlókat.
A kitoloncolások indoklásai alapján összesen öt olyan férfi volt, akiket súlyos testi sértéssel vagy lőfegyveres bűncselekménnyel vádoltak vagy ítéltek el. További három embert szabálysértéssel vádoltak, kettő másikat pedig embercsempészettel. A kormány a többi deportált ügyében semmilyen indoklást nem adott.