Így szeretnének jó pénzt keresni az Európába szállított orosz gázon is az amerikaiak

külföld
április 09., 06:03

Újabb orosz–amerikai egyeztetésekre kerülhet sor a napokban, mondta Kirill Dmitrijev elnöki különmegbízott azok után, hogy előző héten Washingtonban konzultált többekkel, elsősorban Steve Witkoff-fal, Donald Trump „béketárgyalás-ügyi” emberével. Ennek érdekében az Egyesült Államok átmenetileg feloldotta a Dmitrijevvel szembeni személyes szankciókat (ő is azok közé az orosz potentátok közé tartozik, akiket az orosz–ukrán háború miatt kitiltottak az országból).

A nyilvánosságban rendszerint háború- és Ukrajna-központúnak vélik az amerikaiak és az oroszok közötti tárgyalásokat, ám egyre inkább úgy néz ki, hogy a konfliktus maga – és a remélt lezárása – csak része a pakknak, amit napirenden tartanak. A 444-nek már februárban erről beszélt Jarábik Balázs Ukrajna-szakértő, amikor kiderült, hogy Trump előbb hívta fel Vlagyimir Putyint, mint Volodimir Zelenszkijt, majd a törökországi és a szaúd-arábiai tárgyalások első körében is az ukránok távollétében ültek asztalhoz a felek. Jarábik akkor azt mondta, a kezdeti egyeztetéseken több mint féltucatnyi téma merült fel, és ezek közül csak egy Ukrajna. „Még csak annyi történt, hogy Amerika és Oroszország ismét beszél egymással. Asztalhoz ülnek, elismerik egymás fontosságát. Ezután jön az, hogy ki milyen kompromisszumra hajlandó a részleteket illetően, elsősorban orosz–amerikai vonalon. Utána jöhet konkrétabban Ukrajna” – magyarázta a szakértő.

Ezen a téren és ebből a szempontból azóta sem mentek végbe kardinális változások. Annak ellenére, hogy zajlott az élet: volt Trump–Zelenszkij-veszekedés Washintonban, újabb és újabb szerződéstervezeteket készítettek elő az amerikaiak Ukrajna „gyarmatosítására” vonatkozóan, beszéltek általános, majd energetikai és Fekete-tengeri tűzszünetről (egyikben sincs előrelépés, nemcsak a szárazföldi műveletek folytatódnak, hanem a drónozások, bombázások, rakétázások is).

Jellemző az is, hogy a korábbi körök után lebonyolított első washingtoni konzultációknak kik voltak a kulcsszereplői: az amerikai Steve Witkoff éppen úgy üzletember, ahogyan Kirill Dmitrijev. Néhány héttel-hónappal korábban még egyiküket sem ismertük érdemben. Az ingatlanbizniszben érdekelt, jogász végzettségű Witkoff neve az azóta becsődölt gázai tűzszünet kapcsán került be a köztudatba, míg Dmitrijev az Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap, az RFPI vezérigazgatója. Mindezek alapján sem meglepő, ha kettejük közt az üzleti-pénzügyi-gazdasági témák kerülnek előtérbe, éspedig az egyebek rovására.

photo_camera Kirill Dmitrijev Washintonban, 2025. április 3-án Fotó: CELAL GUNES/Anadolu via AFP

A washingtoni forduló után Dmitrijev majdhogynem ignorálta az Ukrajna-problémát a megszólalásaiban, ehelyett arról beszélt, hogy a kapcsolatok helyreállításáról, az északi-sarkvidéki együttműködésről, a ritkaföldfémek kérdéseiről tárgyaltak, és bejelentette még, hogy zajlanak az előkészületek a két ország közötti közvetlen légi közlekedés helyreállítására. Továbbá elmondta, hogy számos amerikai vállalat szeretne visszatérni az orosz piacra, minthogy ezek Oroszország elhagyásával mintegy 300 milliárd dollárt veszítettek.

Hogy a Dmitrijev által erre a hétre várt újabb amerikai–orosz kör azt a mérsékelten magas szintű isztambuli szakértői találkozót jelenti-e, amit április 10-ére hirdetett meg Marija Zaharova külügyi szóvivő, az nem egyértelmű – a soron következő Trump–Putyin-telefonbeszélgetés időpontja eközben kérdéses a háborús eszkaláció és az orosz időhúzás fényében –, ám a gazdasági-üzleti együttműködés irányaival kapcsolatban egyre több elemzés lát napvilágot.

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!

Partnerek

Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.

bellingcat logo sme logo wyborcza logo pressone logo

A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).

A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/

A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.