Nem az a kérdés, hogy csökkentik-e az Európában állomásozó amerikai katonák számát, hanem az, hogy mikor és mennyivel

külföld
április 15., 11:38

Az amerikai védelmi minisztériumban továbbra is fontolgatják a csapataik európai jelenlétének csökkentését, ami akár 10 ezer katona kivonását is jelentheti Kelet-Európából – erről még április 8-án számolt be az NBC, olyan amerikai és európai tisztviselőkre hivatkozva, akik tájékoztatást kaptak a kérdésről.

Amerikai katonák a bajorországi Grafenwöhrben, az Egyesült Államok hadseregének legnagyobb európai bázisán 2022 tavaszán
photo_camera Amerikai katonák a bajorországi Grafenwöhrben, az Egyesült Államok hadseregének legnagyobb európai bázisán, 2022 tavaszán Fotó: ARMIN WEIGEL/dpa Picture-Alliance via AFP

Ha a Pentagon elfogadja a javaslatot, az tovább erősítheti azokat a félelmeket, hogy az Egyesült Államok cserben hagyja az Oroszországot növekvő fenyegetésnek tekintő európai szövetségeseit. Az orosz stratégák az amerikai erők leépítését nagy eséllyel az elrettentés gyengüléseként értékelnék, és ez megnövelheti a kedvüket és a hajlandóságukat, hogy változatos módokon beavatkozzanak az európai ügyekbe, idézte az NBC Seth Jonest, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának alelnökét.

Mivel a Pentagon Donald Trump döntései következményeként épp költségvetési megszorításokon megy keresztül, az amerikai hadsereg európai jelenlétének csökkentése olyan erőforrásokat szabadítana fel, amiket potenciálisan az indo-csendes-óceáni térségbe lehetne átirányítani, amit az amerikai kormányzat döntéshozói magasabb stratégiai prioritásnak tekintenek. Ez pénzt takaríthat meg a hadseregnek, amely igyekszik növelni az innovatív felszerelésekbe és fegyverekbe történő beruházásokat.

Az Egyesült Államokban sem támogatja mindenki

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!

Partnerek

Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.

bellingcat logo sme logo wyborcza logo pressone logo

A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).

A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/

A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.