Amerikai atomerőművek Magyarországra telepítéséről tárgyal a kormány

POLITIKA
április 26., 09:16
Kioktatás helyett tisztelet és párbeszéd, ideológia helyett üzlet! - ezt írta az amerikai külügyminiszter-helyettes közös képek alá Magyar Levente
photo_camera Kioktatás helyett tisztelet és párbeszéd, ideológia helyett üzlet! - ezt írta az amerikai külügyminiszter-helyettes közös képek alá Magyar Levente Fotó: Marton Kiraly/KKM/Facebook

Magyar-amerikai kétoldalú kérdéseket, így a kettős adóztatás ügyét és az energetikai együttműködést, valamint az ukrajnai konfliktus rendezése körüli amerikai erőfeszítéseket tekintette át Magyar Levente, a Külgazdasági- és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára Washingtonban Andrew Peekkel*, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács (NSC) Európáért és Oroszországért felelős főigazgatójával pénteken.

Magyar Levente az MTI-nek a tárgyalás egyik konkrét elemeként említette azoknak az amerikai szankcióknak a kérdését, amelyek közvetve érintik a paksi erőmű-beruházást, a létesítmény építését. Andrew Peek ígéretet tett arra, hogy az amerikai adminisztráció megvizsgálja a magyar kérést arra, hogy Paks2-t mentesítsék a szankciók közvetlen és közvetett hatásai alól - mondta a magyar politikus.

A tárgyaláson szóba került annak lehetősége is, hogy a további magyar energiaszükséglet kielégítése érdekében magyar-amerikai atomenergetikai együttműködésben amerikai nukleáris technológia is megjelenhet Magyarországon, akár üzemanyag, akár további kis erőművek építése formájában.

Hasonló terv nem most merül fel először az elmúlt hetekben. Justin P Friedman, az amerikai külügy nukleáris energetikai versenyképességgel foglalkozó szenior tanácsadója egy háttérbeszélgetésen azt mondta: „Magyarország villamosenergia-fogyasztása nagymértékben importfüggő, és ennek csökkentése érdekében a tervezett Paks II. projekt mellett több helyszínen is szükség lehet kis moduláris reaktorokra. Az Egyesült Államok ezen a területen is nagyon szívesen együttműködne Magyarországgal.”

Robert Palladino, az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövetségének ideiglenes ügyvivője
photo_camera Robert Palladino, az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövetségének ideiglenes ügyvivője Fotó: Máthé Zoltán/MTI/MTVA

A Portfolio által idézett tanácsadó március végén meg is nevezte, hogy melyik amerikai cégtől kellene vásárolni, és ugyanezt az elvárást fogalmazta meg Robert Palladino ügyvivő is április közepén, szintén konkrétan megnevezve a Westinghouse nevű gigavállalatot. Meglehetősen nyíltan beszélt arról az USA budapesti képviselője, hogy

amerikai LNG-t kellene vennie, illetve kis atomreaktorokat kellene építenie a magyar kormánynak.

Más ügyek

A magyar-amerikai megbeszélés témái között szerepelt a kettős adóztatás elkerüléséről szóló - a korábbi Biden-adminisztráció idején érvénytelenített - egyezmény megújításának kérdése - mondta el Magyar Levente, hozzátéve, hogy egy ilyen megállapodás újbóli létezése erősítené a befektetői bizalmat Magyarország iránt.

A Magyarország jelenlegi határain kívül született magyarok ügye is felmerült a tárgyaláson annak a magyar kérésnek a formájában, hogy az érintettek a magyarországi magyar állampolgárokkal azonos feltételű könnyített beutazás lehetőséget kapjanak az Egyesült Államokba - tette hozzá az államtitkár.

Az ukrajnai rendezéssel kapcsolatban Andrew Peek amerikai szempontú helyzetértékelés adott - mondta el az államtitkár és hozzátette, hogy az amerikai partner szerint az orosz és ukrán békeszándékot illetően a jövő hétre várható „tiszta kép”. A Nemzetbiztonsági Tanács főigazgatója nem mutatkozott optimistának azt illetően, hogy napokon belül a megállapodás létrejöhet, mert egyelőre hiányzik az ezt lehetővé tevő kompromisszumkészség orosz és ukrán részről.

A közmédia kérdéseinek kereszttüzében
photo_camera A közmédia kérdéseinek kereszttüzében Fotó: Magyar Levente/Facebook

Az államtitkár azt is hangsúlyozta, hogy Magyarország a békefolyamatban konstruktív szerepet játszik, és amerikai értékelés szerint is az egyetlen olyan európai uniós tagállam, amelyik az amerikaiakkal összhangban dolgozik a békéért.

Magyar Levente a csütörtöki és pénteki washingtoni megbeszéléseit összegezve úgy fogalmazott, hogy ezek hangvételén keresztül is érzékelhető volt a kétoldalú kapcsolatok erőteljes javulása. Hozzátette, hogy John Coale Magyarországot az Egyesült Államok legfontosabb európai politikai szövetségeseként jellemezte.

A Külgazdasági- és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára csütörtökön Christopher Landau-val, az Egyesült Államok külügyminiszter-helyettesével tárgyalt szintén a két ország kapcsolatainak erősítéséről, és a folyamat jövőbeli folytatásáról.

*JAVÍTÁS, 10:14: Az MTI eredeti hírében Andrew Peek helyett John Coale, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának európai ügyekért felelős főigazgatója szerepelt, ezt utólag korrigáltuk mi is.