Az amerikai külügyminiszter szerint a béke közelebb van, mint korábban bármikor

külföld
április 28., 06:29

Csak még nem érkezett el, tette hozzá Marco Rubio az NBC Meet the Press című műsorának nyilatkozva. A külügyminiszter a Donald Trump elnök vezette adminisztráció első mintegy 100 napjának egyik eredményeként azt említette meg, hogy a háborúban szemben álló felekkel tárgyalások zajlanak. „A tűzszünetről és békéről szóló folyamatban az utolsó lépések a legnehezebbek”, de szerinte „ezeknek hamarosan meg kell történniük”.

Marco Rubio
photo_camera Marco Rubio Fotó: EVELYN HOCKSTEIN/AFP

Ebben szerinte kulcsfontosságú lesz a következő hét. Rubio a már korábban is bedobott nyomásgyakorlás részeként ismét kilátásba helyezte, hogy előrelépés hiányában az Egyesült Államok megfontolja, hogy a jövőben „más ügyekre fókuszáljon” a béketeremtés helyett.

Ugyanakkor az Egyesült Államok komoly felelősségének nevezte, hogy mindkét oldallal képes a párbeszédre, és hangsúlyozta, hogy nem állnak fel a tárgyalóasztaltól, ha látnak lehetőséget eredményre. De szerinte mindkét oldalnak adnia kell valamit annak érdekében, hogy kapjon is, és közelebb kerüljünk a békéhez. „Vannak dolgok, amelyeket Oroszország akar, de nem fog megkapni, és vannak olyan dolgok, amelyeket Ukrajna akar, de nem fog megkapni”.

Arról, hogy Trump most éppen mit gondol a béketeremtésről és a háború lezárásáról, itt írtunk (szpojler: Krím ügyében például tök mást, mint két napja).

Michael Waltz, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója szintén vasárnap egy, a Fox Newsnak adott interjúban azt mondta, hogy a tűzszünet és végleges béke megteremtésének kérdéseiről egyeztetett Donald Trump és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton. Arról is beszélt, hogy az amerikai elnök elégedetlen a békefolyamat haladásával, illetve az ukrán és az orosz hozzáállással is.

Az amerikai elnök annak érdekében, hogy a tárgyalóasztal mellé ültesse a háborúban álló feleket, a „jutalmazás és büntetés” stratégiáját alkalmazza, amelynek része, hogy kilátásba helyezett Oroszország elleni további szankciókat, amelyek érinthetik az orosz bankágazatot, valamint a kőolaj- és földgázszektort.

A nemzetbiztonsági tanácsadó az interjúban meggyőződését fejezte ki, hogy az Egyesült Államok és Ukrajna között létrejön az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodás, és közölte, hogy a bányászatra vonatkozó partnerségi egyezmény véglegesítésén a hétvégén is dolgoztak a két ország képviselői, írja az MTI.

photo_camera Michael Waltz és Marco Rubio Fotó: SAUL LOEB/AFP