
Az Egyesült Államok és Ukrajna már ezen a héten közel került ahhoz, hogy aláírjon egy keretmegállapodást ásványkincsek hasznosításáról, miután Ukrajna jelentős engedményt kapott Washingtontól, amely nem veszi figyelembe a korábbi katonai segélyeket.
A Financial Times szerint ez a fejlemény jelentős előrelépést jelez azután, hogy a megállapodás korábbi változatának aláírási ünnepségét februárban lemondták, miután Donald Trump és Volodimir Zelenszkij elnökök között nyilvános nézeteltérés alakult ki az Ovális Irodában.
A szóváltás után Trump ragaszkodott ahhoz, hogy a korábbi amerikai katonai segélyekből származó több milliárd dollárt a megállapodáson keresztül visszafizetendő kölcsönöknek kell tekinteni. Zelenszkij elutasította ezt a javaslatot.
Most viszont Denisz Smihal ukrán miniszterelnök a Telegram csatornáján azt írta: „Megállapodás született arról, hogy a megállapodás aláírása előtt nyújtott segélyeket nem számítják kölcsönnek”. Egy magas rangú ukrán tisztviselő szerint ez megnyithatja az utat a keretmegállapodás ezen a héten történő aláírásához.
Az áttörés azután történt, hogy Trump a hétvégén találkozott Zelenszkijjel a Vatikánban, amit az amerikai elnök „gyönyörű találkozónak” nevezett, és dicsérte a „jó munkáért” az ukrán vezetőt. Azt is mondta: „Nyugodtabbnak látom. Azt hiszem, érti a helyzetet, és azt hiszem, megállapodást akar kötni”.
Trump az utóbbi napokban mély csalódottságát is kifejezte mind Ukrajna, mind Oroszország iránt amiatt, hogy szerinte a hadviselő felek nem akarnak engedményeket tenni az elmúlt nyolcvan év legnagyobb európai háborújának megállítása érdekében.
„Nagyon csalódott voltam, hogy Oroszország rakétákat [indított]... Azt akarom, hogy [Putyin] hagyja abba a lövöldözést, üljön le és írjon alá egy megállapodást” – mondta Trump vasárnap az újságíróknak, ritka kritikájaként Vlagyimir Putyin orosz elnökkel szemben. A kritikusok azért támadták Trumpot, mert kritikusabban viszonyul Kijevhez, és nagyobb nyomást gyakorol rá, mint Moszkvára.
Az amerikai elnök a szombati Zelenszkij-találkozó után még a Krím ügyében is megértőnek tűnt, de ez két nap alatt elmúlt.