„Vagy lesz egy európai–orosz háborúnk, vagy nézzük, ahogy az amerikaiak és az oroszok bizniszelnek”

háború
április 29., 05:59

Az egymásnak sokszor ellentmondó hírek ellenére növekszik az esély arra, hogy a közeljövőben megállapodás szülessen az orosz–ukrán háború befagyasztásáról. Teljes értékű béke nem lesz, de a harcokat hosszabb távra is leállíthatják. Ez a véleménye Jarábik Balázs Ukrajna-szakértőnek, aki Essential Ukraine címen saját oldalt indított a nemzetközi hírű elemző, Tatyjana Sztanovaja – a 444 vele készített interjúját ide kattintva olvashatjákR.Politik nevű projektjének honlapján.

Jarábik szerint nem vehető biztosra, hogy a megállapodást megkötik, de az utóbbi napok-hetek nyilatkozatai és kiszivárogtatásai ebbe az irányba mutatnak. Úgy is, hogy minden érdekelt hajlamos az elérhetetlen maximumról beszélni, az oroszok éppúgy, mint az ukránok vagy a nyugat-európaiak, miközben csak az amerikaiak próbálkoznak érdemi kompromisszumokkal. Ez akkor is így van, ha ők sem az érdekeikkel ellentétesen cselekszenek.

Nem nehéz észrevenni, hogy Donald Trump az Egyesült Államok elnökeként üzletben gondolkodik. Erről írt korábban Szergej Vakulenko, a berlini Carnegie Központ elemzője is – anyagára a 444 is hivatkozott –, aki az Északi Áramlat 2 újraindításával kapcsolatos hírek alapján vonta le következtetéseit. Ez a konkrét ügy – miszerint az amerikaiak „nevükre vennék” a felrobbantott gázvezetéket – azóta sem került le a napirendről, ráadásul mellé tehető a zaporizzsjai atomerőmű üzemeltetésének a kérdése, nem beszélve a sokszorosan vitatott amerikai–ukrán nyersanyag-megállapodásról.

photo_camera A háborúban elesett orosz katonák emlékére óriás Z betűt vetítenek ki a szimferopoli államtanács épületére a Krím-félszigeten Fotó: STRINGER/AFP

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!