
„Okok vannak, de megmondom őszintén, ezek olyan nagyon nem érdekelnek”
– szokásos péntek reggeli közrádiós nyilatkozatában így reagált arra a miniszterelnök, hogy a magyar gazdaság az idei első negyedévben megint visszaesett, az eddig megjelent adatok szerint Európában egyedülálló módon, ha a negyedéves változást nézzük (de éves összevetésben is a miénk volt a második legrosszabb eredmény).
A 2022-es parlamenti választás óta eltelt 11 negyedévben – mivel a választás a második negyedévben volt, a III. negyedévtől nézzük az adatokat – 5 olyan volt, amikor gyengébben teljesített a magyar gazdaság, mint egy évvel korábban, és 7 olyan, amikor az előző negyedévhez képest csökkent. Ez utóbbi, a gazdasági folyamatokat összefüggésében jelző mutató így néz ki:
Miután a miniszterelnök világossá tette, hogy számos más dolog – például a családja és barátai rejtélyes meggazdagodása vagy a „nőügyek” – mellett a gazdaság sem érdekli, lefordítottuk futballra, milyen pocsék a helyzet. Marco Rossi és az Orbán-kedvencként emlegetett Pintér Attila szövetségi kapitányok teljesítményét néztük meg.
Az átváltás egyszerű volt: a GDP-növekedést hozó negyedévet győzelemként, a GDP-csökkenést hozó vereségként értelmeztük, és ha lett volna stagnálás – nyers adatok szerint akadt ilyen, de a kiigazított adatok szerint nem –, az lett volna a döntetlen. Pintér 5 meccset töltött a válogatott élén, Rossi eddig 74-et, míg Nagy Márton eddig 11 negyedévben felelt ilyen vagy olyan titulusban, aktuálisan nemzetgazdasági csúcsminiszterként, a gazdasági bővülésért.
Az ábra magáért beszél, de azért a lényeg: Nagy Márton az egyetlen, aki a meccsei 40 százalékát sem „nyerte meg”, de ami még rosszabb, ő az, aki messze a legnagyobb arányban „veszített el” a meccseket, azaz a negyedéveket. Csak Rossi legutóbbi, a Nemzetek Ligája tavaly ősszel kezdődött sorozata óta tartó rossz sorozata fogható hozzá: abból a nyolc meccsből 1 győzelem, 3 döntetlen és 4 vereség jött össze.