Katonai repülőgéppel deportálna Líbiába a Trump-kormányzat bevándorlókat

külföld

Amerikai tisztviselők szerint a Trump-kormányzat egy csoport bevándorlót tervez Líbiába szállítani egy amerikai katonai repülőgéppel - írja a New York Times.

A bevándorlók állampolgársága egyelőre nem tisztázott, de az őket szállító járat a kiszivárgott információk szerint már szerdán elindulhat, miközben Líbia jelenleg is konfliktusokkal terhelt térség, emberi jogi aktivisták szerint az ott található menekülttáborokban uralkodó körülmények „szörnyűek” és „szánalmasak”.

Donald Trump második elnöksége kezdetén.
Fotó: KENNY HOLSTON/THE NEW YORK TIMES/AFP

A deportálásról szóló információkat kiszivárogtató tisztviselők jelezték, hogy a Líbiába tartó katonai repülőgép útját logisztikai, jogi vagy diplomáciai akadályok még mindig meghiúsíthatják. Azt is hozzátették: azzal, hogy a Trump-kormányzat Líbiába toloncolná ki a bevándorlókat, nemcsak elrettenteni próbálnák az embereket attól, hogy illegálisan lépjenek be az Egyesült Államok területére, de azt is üzenik, hogy a már az országhatáron belül tartózkodókat olyan országokba küldheti tovább, ahol borzalmas körülmények közé kerülhetnek.

Sem az amerikai külügy, sem a Fehér Ház egyelőre nem reagált a tervezett deportálás hírére.

Donalt Trump még a kampányidőszakban azt ígérte, hogy milliókat fog kitoloncoltatni, de elnökségének első hónapjában kevesebb embert deportáltak Amerikából, mint Joe Biden utolsó évének havi átlaga, és a tempó azóta sem gyorsult - miközben vannak, akiket egyenesen bírói tiltás ellenére deportáltak, olyan is akad, akinek bár védett jogállása van, „tévedésből” El Salvadorban találta magát, és a bevándorlókkal szemben még olyan nyomásgyakorló eszközöket is alkalmaznak, mint például hogy halottnak nyilvánítják őket, hogy ellehetetlenítsék számukra a munkavállalást, a banki és alapvető szolgáltatásokhoz való hozzáférést. A spórolás jegyében pedig még pénzt és repjegyet is ajánlanak azoknak, akik hajlandóak lennének saját magukat deportálni (bár eddig ez a lehetőség mindössze egy embert mozgatott meg).

Arról, hogy az amerikai jogállam töréstesztje lett a deportálásokból, itt írtunk bővebben.

via NYT

Kapcsolódó cikkek