Alig egy hétre vagyunk attól, hogy B országban megrendezzék az elnökválasztás második fordulóját. Ennek a választásnak van egy toronymagas esélyese. A B-vel szomszédos A ország miniszterelnöke, aki szinte mindenben ugyanannak a politikai ideológiának a rajongója, mint a B-ben esélyes elnökjelölt, mond néhány kedves szót az utóbbiról, és jelzi, hogy részéről sorsközösség, összefogás, együttműködés. Ezt nevezzük demokratikus, jószomszédi minimumnak.
Most azonban Magyarországról, Romániáról, Orbán Viktorról és George Simionról van szó. És azokról az erdélyi magyarokról, akik az elmúlt 15 évben megszokott helyett egy egészen új helyzettel találták magukat szemben, amikor május 9-én a tihanyi apátságban Orbán Viktor nem azt mondta, hogy bicskával ontja ki a neofasiszta, a politikai karrierjét egy ocsmány magyarellenes akcióval beindító, és azóta is folyamatosan a magyar kisebbség ellen hergelő román elnökjelölt beleit, hanem hogy
„mi az összefogás és az együttműködés talaján állunk, ezért semmilyen elszigetelést, politikai retorziót nem fogunk támogatni Romániával és annak vezetőjével szemben”.
Orbán szavait Erdélyből, erdélyi politikusok részéről nem követte elemi erejű felháborodás, de az utóbbi évek szinte teljes összhangjához képest volt néhány ellenvélemény. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség vezetője, Kelemen Hunor, természetesen Orbán Viktor nemhogy kritizálása, de akár csak említése nélkül beszélt arról, hogy Simion „magyarellenes”, „nem a mi emberünk”, és a romániai magyarok az elnökválasztás május 18-i második fordulójában ne rá, hanem Nicusor Danra szavazzanak. Kelemen nyilatkozatát követően beszélt Orbánnal, ami után a magyar miniszterelnök azt írta, hogy
„Magyarországról semmilyen módon nem kívánjuk befolyásolni a romániai elnökválasztást. A magyar kormány ugyanakkor meghatározónak tekinti a Romániai Magyar Demokrata Szövetség álláspontját, nemzetpolitikai kérdésekben az erdélyi magyarság érdeke az iránymutató. Románia mindenkori vezetőivel azon dolgozunk, hogy az erdélyi magyarság életét és megmaradását előremozdítsuk.”
Ezt a cikket teljes terjedelmében csak előfizetőink olvashatják el. Légy része a közösségünknek, segítsd a 444 működését!
Már előfizetőnk vagy?Román trikolórral takarták le a tájékoztató feliratokat az úzvölgyi katonatemetőben a hősök napja alkalmából odasereglett román nacionalisták.
Arról a Simionról, akiről az RMDSZ elnöke azt mondta: győzelme tragikus lenne a magyar közösség számára.
Az RMDSZ elnöke szerint „Romániában az elnökválasztás talán még soha nem szólt annyira rólunk, mint a mostani második forduló.”
Egy nap sem telt azóta, hogy a támogatásáról biztosította a szélsőjobbos jelöltet, most már arról beszél a magyar miniszterelnök, hogy a „,nemzetpolitikai kérdésekben az erdélyi magyarság érdeke az iránymutató.”
A magyar külügyminiszter arról beszélt, hogy vannak, akik bele akarnak avatkozni belső ügyeinkbe. Mindezt Banja Lukában.
A magyar kormány nem akar semmit hozzátenni a magyar nagykövetségre két napra beköltöző volt brazil elnök magyarázatához.
A házelnök szerint a Tiszában a nemzeti ügyek tekintetében az bízzon, akinek két édesanyja volt.
Szijjártó szerint minden lépést egyeztetnek az RMDSZ-szel, ehhez képest a pártelnök videóüzenetben tiltakozott Orbán szavai miatt.
Annyi közpénzt pumpálnak a magyar fociba, hogy azt itthon már nem is lehet elkölteni. Ebből a magyar állam semmit nem fog profitálni, a haveri vállalkozók viszont beszállhatnak a játékoseladásba.
Amit azóta el is vettek Lénárd Andrástól.
Az író szerint a magyar-magyar viszony a legmélyebb krízis fázisába lépett.
Az EU-s átlag 76 százalékán állunk, csak Szlovákia, Lettország és Bulgária van mögöttünk a régiós fejlettségi rangsorban.
A kormánypártnak meglett a 3 millió szavazó, az egyesült ellenzéknek a 2 millió sem jött össze, bár a Fidesz még így is kevesebb egyéni mandátumot nyert, mint 4 éve. Az ellenzéki összefogás kudarcát mutatja, hogy az abban résztvevő pártok 8 parlamenti helyet veszítettek el 2018-hoz képest.