Küzdeni kell és ellen kell állni
A mostani törvényjavaslat mennyivel emeli a tétet?
Rényi Dani: Van egy lopakodó jellege a Fidesz médiapolitikájának. 2010-ben sem elhallgattatni akarták a kritikus hangokat, hanem megszállni. Csak a tempóját nehéz felmérni: Orbánék decemberben belengették, hogy most ez jönni fog. Aztán azt mondták, hogy húsvéti nagytakarítás lesz. De valójában ezeket az ügyeket mindig az aktuálpolitikai fejleményekhez igazítják. Hogy akkor miért pont most? Mi az a fejlemény, ami indokolja? Ezt nem lehet innen megmondani.
Ács Dani: 2010 óta egy alapvető és primer célja a hatalomnak az Index lebontása. Ez az elejétől fogva egy látható cél volt, mivel az Index volt az ország kezdőlapja, egy erős olvasói közösséggel, és egy erős szerkesztőséggel. Ez azóta leaprózódott, de az Orbán nem hagyja abba... Miért hagyná abba? Ha azt is érzik, hogy vége a hatalmuknak, legalább még ezt be akarják fejezni. Ebből a szempontból nem áltatja magát, hogy ez egy éles helyzet, aminek a célja, hogy amit 2010-ben elkezdtek, azt be is fejezzék.
Be fognak zárni komplett szerkesztőségeket?
Ács Dani: Pont az a szép benne, hogy nagyon sok befejezési lehetőség van benne ebben a törvényben. Ebben benne van, hogy mit lehet leírni. Hogy minden finanszírozási lehetőséget el tudnak vágni. Hogy át kell adnunk a gépeinket, a telefonjainkat. Nem lehet előre látni.
Sarkadi Zsolt: Ha visszamegyünk 2010-be, és megnézzük, hogy milyen volt akkor a magyar nyilvánosság: volt az Origo, és volt az Index. Ezek pedig olyan kegyelmi helyzetben alakultak, amikor elterjedt idehaza az internet, és egy olyan nyilvánosság jött létre, ami kritikusabb volt a hatalom szempontjából. A befejezés itt és most a Fidesz szempontjából ennek a nyilvánosságnak a megtörése, ezt a kritikus nyilvánosságot akarják megtörni. Valójában maga a törvény egy zárókő, amivel a maradékokat próbálják meg ellehetetleníteni.
Mit tehetnek azok az olvasók, akik nem akarják ezt hagyni?
Sarkadi Zsolt: Az a furcsa helyzet van, hogy már az is egy társadalmi akcióra való felhívásnak számít, ha azt mondjuk, hogy támogassák a sajtót. Meg hogy álljanak ki azok mellett a civilek mellett, akiket szintén ellehetetlenítenek. A kritikus nyilvánosság ugyanis csak ezekkel a szervezetekkel tud működni.
Ács Dani: Azt kell belátni, hogy ez az egész nem rólunk szól. Még csak nem is arról a közösségről akik olvasnak minket. Azt kell felfogni, hogy nincs szabadság, nincs normális ország, senki se fogja megvédeni az embereket, ha nincs szabad sajtó. Ha nem lehet elmondani, hogy mi van, akkor nincs semmi. Ez most arról szól, hogy átlépi-e a Rubikont ez az ország. Mit tehet az olvasó? Küzdeni kell és ellen kell állni. Valamilyen formában ellen kell állni.