Tyúkól#45: Pinkwashing elnyomás idején

podcast

Szombaton Budapest Pride, vagyis most éppen a Budapest Büszkeség menete. Nem mellesleg Pride-hónap van, egy sor helyen lehet kapni szakajtónyi szivárványos cuccot, miközben ma Magyarországon kifejezetten gyűlöletkeltő megbélyegzése folyik az LMBTQ-közösségnek. Szisztematikusan, fokról fokra, hosszú évek óta. Ebben a helyzetben, amikor már abból is ügy lesz, hogy hova lehet és hova nem lehet szivárványos zászlókat tenni, különösen érzékeny kérdés, hogy mikor és hol találkozunk pinkwashinggal. De találkozunk egyáltalán?

Vendégünk Kanicsár Ádám András újságíró, LMBTQ-aktivista.

Bővebben:

  • 00:00:13 – Zsuzsi felvételizik (spoiler: nem ment jól :D)
  • 00:01:05 – Igazi Pride-hónap van!
  • 00:02:30 – Ennél jobban még sosem kezdtünk adást.
  • 00:02:40 – Mi az a pinkwashing?
  • 00:07:35 – Mitől függ, hogy mit tekintünk pinkwashingnak, és mit nem?
  • 00:12:35 – Na és mi a helyzet a kormányzati szándékkal?
  • 00:15:40 – Magyarországon pink marketing is alig van, rengeteg cég öncenzúráz.
  • 00:17:00 – Offtopic: a szavaknak nincs nemük, mindenki használhat bármilyen szót.
  • 00:17:10 – Coca-Cola-kampány, amit pár éve visszavontak a visszhang miatt.
  • 00:19:05 – Rasszizmusreakciók nagy cégek marketingkampányaira.
  • 00:23:00 – A hangosan gyűlölködő kisebbség kap nagy figyelmet, az ő véleményük miatt aggódnak a szabályozók.
  • 00:28:35 – Pink marketinget politikailag és gazdaságilag is kockázatos csinálni.
  • 00:32:48 – Olyan ez, mint a konditerembérlet: könnyen megmagyarázzuk magunknak, hogy miért nem használjuk, a cégek is megmagyarázzák, miért nem tesznek energiát az egyenlőségbe.
  • 00:38:56 – Az LMBTQ+ közösség története tele van traumákkal és küzdelemmel.
  • 00:41:00 – Az IKEA-ban elfogyott a szivárványos táska :(((
  • 00:42:06 – Az előbújás politikai tett.
  • 00:47:30 – Be kell fóliázni az egész adást?
  • 00:50:50 – Folyamatosan gyermekvédelemről van szó, de pont a gyerekeket kell a legjobban félteni a gyűlölettől.
  • 00:52:00 – A Pride hónapja jó alkalom a beszélgetésekre is.
  • 00:54:01 – Magaddal is beszélgess el, főleg, ha úgy érzed, hogy túl sok szivárványt látsz magad körül!
  • 00:57:22 – Végre megvan Nóra és Ádám közös pontja: nem szeretik a halat :D
  • 01:00:15 – A Pride-ra mindenki úgy menjen ki, ahogy jól érzi magát, a társadalmi és jogi törvényeket ugyanakkor mindenkinek be kell tartani.
  • 01:03:48 – Nóra egy kicsit a vádlottak padján.
  • 01:07:40 – A Magyar LMBT Szövetségnek (ezt rosszul mondtuk az adásban, elnézést!!) van egy remek kisokosa arról, hogyan lehet jól kommunikálni a Pride-dal kapcsolatos témákról.
  • 01:08:40 – Mi a helyzet azzal, hogy az ellenzéki politikusok összeszivárványozzák magukat? Ez is pinkwashing?
  • 01:17:55 – A hírekhez olvassunk a történelmi vonatkozásról is, hogy értsük, mi a mögöttes tartalom.
  • 01:21:15 – Menjetek ki a Pride-ra!

Hasznos infók szombatra:

Olvasnivalók:

Podcastunk kéthetente jelentkezik új adással, meghallgatható a 444 Spotify- és Apple-csatornáján is. Korábbi adásaink itt találhatók. Javaslataid, ötleteid, meglátásaid a tyukol@444.hu címre várjuk.

Illusztráció: Kiss Bence/444

Kapcsolódó cikkek
Legfrissebb podcastjaink

Borízű hang #275: Félmeztelenül, karfiolfüllel, örök-crackpanorámát bámulni a Demján-negyedben, és ügyet sem vetni a Gajdics Ottó-mémekre [rövid verzió]

Most a kedves nézők is csak hallgathatnak. A „Hülye vagy kretén?” visszatér. Ramen a Rákóczi téren. Megakvíz: alma vagy marihuána? Napilapmentes ország. Favela a Boráros téren, crackpipák és hajléktalanok a luxuslakások alatt. Amerika nagyobbat bukott Iránban, mint Rottenbiller. Egyél sünt!

Uj Péter, Bede Márton, Ardai Marcell, Winkler Róbert
podcast

Borízű hang #275: Félmeztelenül, karfiolfüllel, örök-crackpanorámát bámulni a Demján-negyedben, és ügyet sem vetni a Gajdics Ottó-mémekre [hosszan]

Most a kedves nézők is csak hallgathatnak. A „Hülye vagy kretén?” visszatér. Ramen a Rákóczi téren. Megakvíz: alma vagy marihuána? Napilapmentes ország. Favela a Boráros téren, crackpipák és hajléktalanok a luxuslakások alatt. Amerika nagyobbat bukott Iránban, mint Rottenbiller. Egyél sünt!

Uj Péter, Bede Márton, Winkler Róbert
podcast

Feltesz az ember egy kis csontot, aztán megy magától – itt az Umami, a 444 új gasztropodcastja

Indul az Umami, a 444 új gasztropodcastja. Az első adásban két Z generációs szakáccsal beszélgettünk, akik a saját helyüket viszik. Pohner Ádám egy kis borsodi településen nyitotta meg Michelin Bib Gourmand minősítésű éttermét, az Iszkort, Hetey Márton a Rákóczi csarnokban indította el hatszékes levesezőjét, a Nem Rament.

Umami
podcast

Borízű hang # 274 [hosszú]: Hallgatóbüdösségi és bongépítő verseny, valamint a „Hülye vagy kretén?” szellemi vetélkedő országos döntője a Fidesz-frakcióban

Radikális fordulat dezodorügyben. NBA-döntő vs. vébé. Ellen-Trumpok halálfej-tetoválással. Tajtékpipa és gravity bong. Németh Balázs elmeállapota. Mikor csuknak már le valakit? Az osztrákoknál az alma is jobb.

Uj Péter, Bede Márton, Winkler Róbert
podcast

Egy privát tőkés soha nem fektetne Elon Musk cégeibe

Miért kevés az olyan sikertörténet Európában, mint a Revolut? A Saját Tőke podcast harmadik adásában Orbán Krisztián és Nagy Tamás beszélgetnek a privát tőke és a kockázati tőke közti különbségekről.

Saját Tőke
podcast