Az üzleti ügyekkel állítólag nem foglalkozó Orbán Viktornak a miniszterelnöksége alatt nemcsak a közeli és távoli rokonainak, hanem barátainak, haverjainak, ismerőseinek és szolgáltatóinak is alaposan bejött az üzlet.
A legutóbbi Kormányinfón megkérdeztük Gulyás Gergelyt, hogy hogyan válhattak Orbán családtagjai és barátai az ország leggazdagabb embereivé, és hogy a kormány – ami nyilván vizsgálja hazánk és más országok gazdaságának szerkezetét – minek tulajdonítja azt, hogy nincs másik demokratikus ország, ahol példa lenne hasonlóra.
A Miniszterelnökséget vezető minisztert azt válaszolta, hogy ha a közbeszerzések jogilag rendben voltak, akkor nincs semmi gond, ráadásul Andrej Babiš korábbi cseh miniszterelnök maga is milliárdos. (Októberben Csehországban választanak parlamentet, és így új kormányt is. Petr Fiala miniszterelnök kihívója elődje, Babiš lesz, aki 2023-ban elvesztette az elnökválasztást is. A közvélemény-kutatások szerint Babišnak jó esélye van a visszatérésre, de október még messze van.)
De ahogy arra már a helyszínen felhívtuk a figyelmet, Babiš a 2017 és 2021 közötti első miniszterelnöksége, sőt a 2014-2017-es pénzügyminisztersége, de már jóval a 2012-es pártalapítása előtt is milliárdos volt. Műtrágya-kereskedőként kezdte a pályafutását, és egy időben Marokkóban szerzett külkereskedelmi tapasztalatokat. A vagyona a mezőgazdaságtól a megújuló erőforrásokon át a médiáig mindenféle piacon érdekelt több mint 210 céget összefogó Agrofert-csoportnak köszönhető.
A 70 éves politikus – akit a cseh Donald Trumpként is szoktak emlegetni – jelenleg a hatodik leggazdagabb cseh a Forbes szerint 4 milliárd dolláros vagyonával. Bár Babiš gyerekei is érdekeltek voltak a cégeiben, ők nem a semmiből gazdagodtak meg, és nem közpénzből.
2019-ben – Magyarországról nézve egzotikus módon – óriástüntetéseket szerveztek egy korrupciós ügye miatt. Az Európai Bizottság egy kiszivárgott jelentése szerint az Agrofert szabálytalanul juthatott jelentős uniós támogatáshoz. Az ANO (jelentése: igen) párt vezetője ugyanis a cseh összeférhetetlenségi törvény értelmében ugyan 2017-ben kormányfőként vagyonkezelői alapokra bízta az Agrofertet, de az Európai Bizottság és az OLAF (az EU csalás elleni hivatala) szerint továbbra is befolyással bírt a cég felett. Miután a cseh rendőrség vádemelést helyezett kilátásba az ügyben, Babiš leváltotta az igazságügyi miniszterét, és egy megbízhatóbb káderét, Marie Benešovát ültette a helyére.
Az EU Csehországtól 451 millió koronát, azaz kb. 5,86 milliárd forintot követelt vissza, a cseh kormány végül saját költségvetéséből visszafizette a vitatott összeget, vagyis nem Babiš vagy az Agrofert, hanem az állam fizetett. Ez politikai botrányt és közfelháborodást okozott, de jogi következmény nem érte Babišt, a Gólyafészek-ügyben 2023-ban felmentették – viszont elvesztette a 2021-es választást.
Orbán Viktor helyzete egyedülálló, mert egy formálisan demokratikus EU-tagállamban a közeli családtagjai gazdagodtak meg, de nem csupán meggazdagodtak: a veje például már az ország harmadik leggazdagabb embere lehet, és a mesés gyarapodása csak Orbán miniszterelnöksége alatt indult el, ráadásul főleg közpénzes és EU-s forrásokból ment végbe.
Európában csak az EU-n kívül, demokratikusnak nem nevezhető országokban lehet hasonló birodalomépítésre bukkanni.
Ezt a cikket teljes terjedelmében csak előfizetőink olvashatják el. Légy része a közösségünknek, segítsd a 444 működését!
Már előfizetőnk vagy?A miniszterelnök azt állítja, üzleti ügyekkel nem foglalkozik. Közben nemcsak a pártja és kormánya élén dolgozó több beosztottja, hanem a tágabb családja, rokonainak rokonai, csomó barátja és neki szolgálatot tevő ismerőse is közpénzből gazdagodott meg alaposan.
Miért nem váltak sehol máshol milliárdosokká a miniszterelnök rokonai? Ha Magyar Péter a magyar Zelenszkij, akkor Orbán a magyar Putyin? Ki fogja kárpótolni a Pride gyermekáldozatait?
A szervezők 100 ezer embert várnak kedd este a Vencel térre, hogy térdre kényszerítsék a korrupcióval vádolt kormányfőt.
A támogatott cég nyeresége végső soron szintén Andrej Babishoz került.
Korrupcióval vádolják.
A volt cseh miniszterelnököt azzal vádolták, hogy jogosulatlanul szerzett cégének uniós támogatást.
Félelemből, hazugságból és végtelen mennyiségű közpénzből épült ki a Fidesz mindent beterítő hatalmi-kommunikációs hálózata.
A Válasz Online összesítése szerint így valójában nem is a 11., hanem a harmadik leggazdagabb magyar lehet a miniszterelnök veje.
Így épített magának önerőből karriert Magyarország egyik leggazdagabb embere, a miniszterelnök veje.
Összekeverték a magyar miniszterelnök feleségével, de így sem világos, miért vele beszélték meg az üzleti ügyeket a Perzsa-öböl menti országban tavaly ősszel.
Az E-Gambling Montenegró ügyében még 2015-ben indult nyomozás Podgoricában.
Az új kormány szerint mindent elloptak. Kong az államkassza.
2014 februárban a Méltóság Forradalma Viktor Janukovics bukásához vezetett. Janukovics rezsimje teremtette meg a függési viszonyokat, amelyek megágyaztak az orosz agressziónak. Tíz évvel későbbről, különösen Magyarországról nézve egészen riasztó végigtekinteni az elnök ámokfutásán. Vonnák Diána cikke.