Nem tudni, mikor térhetnek vissza Kapu Tiborék

TUDOMÁNY
Itt lebeg Kapu, amyg haza nem térhet.
Illusztráció: Norbert Kowalczyk/Unsplash

Kapu Tibor és társai hivatalosan 14 napos misszióra érkeztek a Nemzetközi Űrállomásra, ami elvileg ma, július 10-én járt volna le, de most még egészen biztosan nem térnek vissza a Földre. Ennek oka az, hogy az űrállomás az év ezen időszakában napokon át olyan pályán mozog, hogy onnan nézve sosem megy le teljesen a Nap. A folyamatos napsugárzás miatt ilyenkor a komplexum 4 napelemtáblájából becsuknak kettőt és a hevülésveszély miatt nem fogadnak és indítanak úrhajókat.

Azt viszont még nem tudni, mikor várható a hazatérésük.

Elterjedt a sajtóban, hogy az Európai Űrügynökség információja szerint ez valamikor július folyamán várható, de július 14. előtt biztosan nem várható a visszatérés. Megnéztük, ezt arra alapozták, hogy az ESA két napja közzétett egy előzetes sajtómeghívót a Kapuval együtt utazó lengyel űrhajós visszatérés utáni első, németországi tájékoztatójára. Ebben írják azt, hogy az esemény 14-e előtt semmiképp sem várható. Vagyis ez nem konkrét utalás a várható érkezési időpontra.

A Nemzetközi Űrállomás aktuális pozíciójával járó problémákat így magyarázta el a Specejunkie blog posztja:

„Érdekes időszaka van az évnek épp ezekben a napokban. A Nemzetközi Űrállomás (ISS) 51,6°-os hajlásszögű (inklinációjú) pályája csaknem egybeesik a Föld terminátorával (nappal-éjszaka határvonalával). Ez azt jelenti, hogy az ISS-ről nézve jelenleg sosem megy le teljesen a Nap. (...) Ez bizony azt jelenti, hogy ebben a néhány napban az ISS-ről azt látják, hogy a Nap megközelíti a horizontot, de aztán visszafordul. (...) Mivel az űrállomást nem ilyen körülményekre tervezték, ilyenkor mindig megvan az esélye, hogy túlhevül. Hogy ezt elkerüljék, a 4 napelemtábla párból kettőt élével az Nap felé állítanak. Egyrészt mert az űrállomásnak nincs szüksége ennyi elektromos áramra. Másrészt a kisebb felület miatt így tudják szabályozni az űrállomás hőháztartását."