Trump rácsodálkozott a libériai elnök angoltudására, pedig az az ország hivatalos nyelve

külföld

Donald Trump amerikai elnök szerdán a Fehér Házban fogadta Gabon, Bissau-Guinea, Libéria, Mauritánia és Szenegál vezetőit, a találkozó fókuszában a gazdasági kérdések álltak, de azért így is összehoztak egy szórakoztató pillanatot.

Joseph Boakai libériai elnök beszél a Fehér Házban.
Fotó: JIM WATSON/AFP

A Guardian tudósítása szerint az afrikai országok vezetői mind a saját nyelvükön dicsérték Trumpot, aztán átvette a mikrofont a libériai elnök: „Libéria régóta barátja az Egyesült Államoknak, és mi hiszünk az Ön politikájában, ami Amerika nagyságát kívánja visszaállítani” – mondta angolul Joseph Boakai elnök, majd amerikai beruházásokat sürgetett volna hazájában. „Csak szeretnénk nagyon megköszönni ezt a lehetőséget.”

Trump, akit láthatóan lenyűgözött a megszólalás, rákérdezett, honnan tud ilyen jól angolul Boakai. „Olyan szép angol, olyan gyönyörű…” – mondta Trump. „Hol tanult meg ilyen szépen beszélni? Hol tanult?” Boakai elmosolyodott, ugyanis az angol Libéria hivatalos nyelve. „Libériában?” – kérdezte Trump. „Igen, uram” – felelte Boakai. „Ez nagyon érdekes, ez gyönyörű angol” – mondta Trump. „Vannak emberek ennél az asztalnál, akik közel sem beszélnek ilyen jól.”

Libériát 1822-ben alapították szabad fekete amerikaiak számára, fehér amerikaiak kezdeményezésére, akik a rabszolgaság eltörlése után problémának tartották az afroamerikaiak jövőjét az Egyesült Államokban. Bár Libéria hivatalos nyelve az angol, az országban számos őshonos nyelvet is beszélnek.

Trump és az afrikai vezetők.
Fotó: JIM WATSON/AFP

Trump a vezetőknek azt mondta, hogy az USA a segélyezés helyett a kereskedelemmel lendítené fel Afrikát, és szerinte ők jobb partnerek Afrika számára, mint Kína. „A segélyezésről áttérünk a kereskedelemre” – mondta a találkozó elején. „Afrikában hatalmas gazdasági potenciál van, amihez fogható kevés hely akad a világon. Sok szempontból hosszú távon ez sokkal hatékonyabb, fenntarthatóbb és előnyösebb lesz, mint bármi más, amit közösen tehetünk”.

Az afrikai vezetők viszonzásul dicsérték az amerikai elnököt, amiért békemegállapodásokat közvetített világszerte, és támogatták, hogy Nobel-békedíjat kapjon.