Csak az autógyártás mentette meg a mélyponttól a magyar ipart

gazdaság

Keddi második adatközlésében megerősítette a KSH a korábban ismertetett májusi ipari adatokat: éves szinten 2,6 százalékkal, áprilishoz képest 1,3 százalékkal esett vissza az ipari teljesítmény. Az árnyalatnyi felívelést hozó április után ez ismét kiábrándító adat lett, a 2021-es ipari kibocsátás havi átlagának csak 93,3 százalékát éri el – ennél rosszabbat az utóbbi öt évben csak kétszer láttunk, idén februárban és márciusban volt 93,1 százalékon ez a mutató.

Forrás

A részletes adatközlésből kiderült, hogy a feldolgozóipar döntő többségében visszaesés volt, de legalább a járműgyártásban, továbbá a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában bővült a termelés volumene, előbbiben ráadásul elég jelentős, 6 százalékos volt a növekedés.

A BMW gyártósora Münchenben.
Fotó: SVEN HOPPE/dpa Picture-Alliance via AFP

Az akkugyártás viszont továbbra is gyengén teljesít, bár legalább a zuhanás véget érti. A villamos berendezés gyártása terület 4,8 százalékos mínusszal zárt, de az akkumulátorok és szárazelemek gyártása 3 százalékkal bővült (a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártásáé 8,8 százalékkal visszaesett).

Az akkugyárak kibocsátása 14 mínuszos hónap után fordult ismét pozitívba, de ha abból indulunk ki, hogy a bázis, vagyis a tavaly májusi teljesítmény milyen pocsék volt (mínusz 32 százalékos), akkor ez a 3 százalékos növekedés valójában csak azt jelenti, hogy a szektor teljesítménye megállt a gödör alján, és legalább tovább nem zuhan – a 2023-as szintnek még csak a 70 százalékán vagyunk.

Forrás

Az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 6 százalékkal csökkent, míg a legnagyobb mértékben, 17,3 százalékkal a vegyi anyag, termék gyártása maradt el az egy évvel korábbitól.

Érdemes azt is megemlíteni, hogy egyre kevésbé lehet a külső hatásokra fogni a visszaesést. A KSH adataiból kiderül ugyanis, hogy az ipari export volumene már nőtt, még ha csak 0,7 százalékkal volt is nagyobb az egy évvel korábbinál. A belföldi értékesítés viszont 8, ezen belül a feldolgozóipari értékesítés 9 százalékkal csökkent tavaly májushoz viszonyítva.

Kapcsolódó cikkek