Felháborodtak Malajziában Trump alfa-hím nagykövetjelöltjén

külföld

Malajziai volt miniszterek és ifjúsági politikusok élesen bírálták Donald Trump döntését, amiért Nick Adams jobboldali influenszert jelöli az Egyesült Államok malajziai nagykövetének. A lépést sokan sértésnek tartják az ország számára.

Trump a múlt héten jelentette be, hogy a magát „alfa-hímnek” nevező Adamst jelöli a posztra, „nagyszerű hazafiként” méltatva őt. Adams múltbeli online kijelentései és Izrael-párti nézetei azonban tiltakozást váltottak ki Malajziában, amely a palesztin ügy elkötelezett támogatója, és nem ápol diplomáciai kapcsolatot Izraellel.

Zaid Ibrahim volt igazságügyi miniszter és Khairy Jamaluddin volt egészségügyi miniszter is arra szólította fel a kormányt, hogy utasítsa el Adams kinevezését. Zaid szerint Malajziát „nem szabad ideológiai uszítók és pártos influenszerek szemétlerakójaként kezelni”, a jelölést pedig sértésnek nevezte. Anthony Loke közlekedési miniszter, a DAP párt főtitkára szintén ellenzi a kinevezést – helyi médiaértesülések szerint pártja hamarosan hivatalos nyilatkozatot ad ki az ügyben.

A 40 éves, ausztrál származású Adams, aki 2021-ben kapott amerikai állampolgárságot, kinevezéséhez az amerikai szenátus jóváhagyása szükséges. A közösségi médiában úgy nyilatkozott, hogy „élete legnagyobb megtiszteltetése” a jelölés, és alig várja, hogy erősítse a két ország közötti kapcsolatokat, valamint megismerje Malajzia „nemes kultúráját”.

Forrás

Adams Izrael-párti kijelentései miatt azonban nem várják őt tárt karokkal. 2024-ben az X-en azt írta: „Ha nem állsz ki Izrael mellett, akkor a terroristákkal vagy!” Egy másik, állítólagos posztja – amelyben azt állította, hogy kirúgatott egy pincérnőt, mert „Szabad Palesztinát” kitűzőt viselt – szintén nagy felháborodást keltett, bár ez a bejegyzés már nem található meg az X-en.

Dr. Bridget Welsh délkelet-ázsiai politikai elemző szerint Adams jelölése azt mutatja, hogy az Egyesült Államok nem érti Malajzia és a régió fontosságát. „Nincsenek tisztában Malajzia valódi gazdasági és biztonsági szerepével” – mondta, hozzátéve, hogy az ilyen döntések a délkelet-ázsiai országokat Kína felé tolhatják, ami ellentétes a Trump-féle Maga mozgalom Kínát fenyegetőként kezelő narratívájával. A Malajzia és az Egyesült Államok közötti kapcsolatok az utóbbi években feszültebbé váltak, részben Izrael gázai háborúja, az USA-Kína versengés és Trump 25%-os vámtarifa bevezetésére irányuló fenyegetése miatt. Welsh szerint Adams közösségimédia-tevékenysége kérdéseket vet fel diplomáciai alkalmasságával kapcsolatban, különösen egy olyan országban, ahol az Amerika-ellenes hangulat erős a gázai konfliktus miatt.