A kormány benyújtotta három, a „kényszersorozásokat irányító” ukrán katonai vezető szankciós listára helyezésére vonatkozó javaslatot az Európai Uniónál, miután a napokban egy magyar ember is áldozatául esett ennek a gyakorlatnak – közölte Szijjártó Péter.
Orbán Viktor a héten közölte, hogy európai szankciós listára tenné a „Sebestyén József haláláért felelős ukrán vezetőket”, és hogy Brüsszelben hivatalosan is kezdeményezték a szankcionálást, bár nyilvános bizonyítékokat továbbra sem mutattak. (Manipuláció ezzel szemben már történt.)
A külgazdasági és külügyminiszter szerint már az Európa Tanács által is igazolt tény, hogy Ukrajna utcáin valódi embervadászat zajlik, hiszen a szervezet emberi jogi jelentése is leírja, hogy a kényszersorozások során előfordul, hogy megverik és megkínozzák azokat, akik nem akarnak bevonulni a hadseregbe, akik nem akarnak részt venni az értelmetlen öldöklésben.
„Sajnos az elmúlt hónapokban számos ilyen videó került nyilvánosságra. Sokkoló az, ahogyan az ukrán kényszersorozók bánnak az emberekkel, és legalább ennyire sokkoló az, ahogyan az európai politikai vezetők félrefordítják a fejüket ezen elfogadhatatlan helyzet láttán” – mondta.
„Sajnos ezeknek a kínzásoknak ennek az elfogadhatatlan kényszersorozási gyakorlatnak egy magyar ember is áldozatául esett. Mi azt gondoljuk, hogy a felelősöket fel kell kutatni, a felelősöket meg kell büntetni, és ezt követeljük is” – mondta Szijjártó.
Bejelentette, hogy a kormány benyújtotta a javaslatot, hogy az EU helyezze szankciós listára mindazokat, akik felelősséget viselnek a magyar ember haláláért.
„Három olyan, az ukrán védelmi minisztérium, illetve a hadsereg vezetésében szolgáló ember felelősségre vonását követeljük, akik a kényszersorozásokat irányítják” – mondta, neveket nem említve.
„Ukrajnában embervadászat zajlik az utcákon, ez ma már egy nemzetközileg elismert tény. Emberek halnak meg a kényszersorozásban, egy magyar ember is meghalt, és mi nem fogadjuk el, hogy mindez következmények nélkül maradjon. Ezért az Európai Uniónak szankciós listára kell helyezni mindazokat, akik Ukrajnában felelősséget viselnek ezért a kényszersorozásért” – mondta Szijjártó, aki az oroszok ellen hasonló okokból kivetett szankciókat mindig hevesen ellenzi.
A Sebestyén József halálának körülményeivel kapcsolatos szálak egyébként egy kamu Facebook-profilból indultak ki. Arról, hogy a kormány és a propaganda ezzel az üggyel pont „beletenyerelt” abba, ami most az oroszok érdeke, itt írtunk.
Brüsszelben hivatalosan is kezdeményezték a szankcionálást, bár nyilvános bizonyítékokat továbbra sem mutattak.
A tisztázatlan körülmények között meghalt kárpátaljai férfit a miniszterelnök szerint agyonverték, de Orbánék videójában nem ő fekszik a kórházi ágyon.
Fedinec Csilla szerint magyar állami részvétnyilvánítás soha nem volt olyan magyarok halálakor, akik a fronton estek el.
A jó szándékú nézet a beletenyerelés, a kevésbé jó szándékú pedig az, hogy egyenesen az oroszok érdekét szolgálják azzal, amit Sebestyén József halála miatt művelnek. Ezt lehetett volna máshogy is intézni.