A közvetítésnek vége
Köszönjük a kitartó figyelmet!
Köszönjük a kitartó figyelmet!
Nem csak Sulyok Tamás, Polt Péter és más szereplők leváltását teszi lehetővé a most társadalmi vitára bocsátott tiszás alaptörvény-módosítás, de a Fidesz egyik emlékezetes bosszúját/bűnét is kiiktatná a párt azzal, hogy az Alkotmánybíróság visszakapja a döntési szabadságát. Miután az Alkotmánybíróság 2011. májusában megsemmisítette a NER egyik első látványos intézkedését, a 98 százalékos különadóról szóló rendelkezést, mert az visszamenőleges hatályú volt, a Fidesz lecsapott.
A valóságból kell érkezni és oda kell visszamenni, mondja az utolsó kérdésre válaszolva Magyar Péter. Amiről szó van: 12 évben maximálják a képviselők parlamentben tölthető idejét. Ez azt jelenti, hogy a fideszesek és a KDNP-sek zöme 2030-ban befejezheti országgyűlési pályafutását. A sajtótájékoztatónak vége, a miniszterelnök útnak indul a 444 stúdiójába.
Összefügghet, mondta röviden Magyar Péter a korábbi kijelentésével kapcsolatos kérdésre válaszolva. De ezt majd maga a legfőbb ügyész fogja elmondani. Amennyiben el fogja mondani.
Legalábbis ha rajtunk múlik, mondta Magyar Péter. Mintegy mellesleg, kérdésre válaszolva.
Csak akkor van igazán értelme a közvetlen elnökválasztásnak, ha bővítik a jogkörét. Bár ha valakit 3 millió ember választ meg, az a jelenlegi keretrendszer mellett is lehet aktívabb. De nem az a lényeg, hogy Magyar Péter mit gondol erről, hanem az, hogy az emberek mit gondolnak. Az alkotmányozási folyamat során lesz rá mód, hogy ez kiderüljön. A jelenlegi rendszer egyébként üres, úgyhogy úgy nem jó, ahogy van. Ennek sok értelme nincs.
Először legyenek túl azon, amibe eddig belevágtak, a többit majd később fogják kitalálni. Hónapok kérdése, és megoldják. Ami a legfőbb ügyészt illeti, arra számítanak, hogy le fog mondani.
Rétvári Bence szerint nem nyugszanak azok, akik a migráció pártján fognak, például az Amnesty International. Szerinte az Amnesty kesztyűs kézzel bánt, a migrációs paktummal és a Fidesz által tervezett, majd meg nem épített migrációs táborról szóló parlamenti vita után elítélte a Tisza retorikáját. Rétvári említi a Helsinki Bizottságot is. Azt kérdezi Pósfai Gábor belügyminisztertől, hogy visszautasítják-e ezeknek a szervezeteknek a követeléseit.
Pósfai arról beszélt, hogy a magyar államnak joga és kötelessége megóvnia a határait, illetve joga van eldönteni, hogy kiket enged be, és enged letelepedni. Csúsztatásokról beszélt: "valóban a migrációs paktum jelenelgi formját nem fogadja el a Tisza kormányt, illetve semmilyen köze nem volt a migrációs paktumnak az uniós pénzek hazahozatalához". Megint felemlegette a Fidesz-kormány által Vitnyédre tervezett tábort, illetve az elengedett embercsempészek ügyét.
Pósfai transzparenciát ígér, meg azt, hogy a magyar érdeket fogják képviselni a szövetségi rendszerekben a migráció kérdésében is. Szerinte az illegális migrációs kérdéskörében a házon belül egyetértés van, elutasítja mindenki az illegális migrációt. Pósfai szerint nem hergelésre, hanem felelős beszédre lenne szükség.
Rétvári szerint a Tisza játszik az illegális migráció kifejezéssel, hiszen szerinte a migrációs paktum legalizálja az illegális migrációt.
Hogy valójában miről szól a migrációs paktum, azt a Lakmusz írta meg részletesen.
Igyekeznek olyan jelöltet találni, aki megtestesíti a nemzet egységét. Keressünk együtt ilyet, mondja Magyar Péter. Akár olyat, akit az ellenzék is támogat. Ez azonban átmeneti megoldás, mivel óriási az igény egy teljesen új alkotmányra. Ezt népszavazással fogják megerősíteni. Lehet, hogy már jövőre, de lehet, hogy csak később, nem a sietség, hanem a minőség a fontos.
A szuverenitásvédelmi hivatalon megspórolt 6 milliárd egy az egyben megy vagyonvisszaszerzésre. A vezetők miniszteri szintű fizetést fognak kapni.
Hat évre nevezik ki a vagyon-visszaszerzési hivatal elnökét, derül ki még egy részlet a Magyar-sajtótájékoztatón. A vezetők 24 órás rendőri védelmet kapnak. A pályázatot még nyáron kiírják. Szeptember elejére felállna a hivatal a tervek szerint. Mindenki ugyanolyan elbánásban fog részesülni, a tiszások is. Erre érdemes költeni, mert nem csak a múltról szól, nem csak a már ellopott ezermilliárdokról.
Vagyis nem a kormány alá fog tartozni, mondja a sajtótájékoztatón Magyar Péter. Nem lesz nagy a szervezet. Utasítási joga lesz a rendőrség és az ügyészség felé. Felhasználtak külföldi példákat. Széles jogkör, erős jogosítványok jellemzik majd. A miniszterelnök biztos benne, hogy legalább 80 százalékos támogatottsága lesz.
Velkey György külügyi államtitkár a diplomata útlevelekről beszélt – megjegyezve, hogy örül, megjelent Szijjártó Péter egykori külügyminiszter is. Velkey szerint miközben az előző kormány szuverenitásról beszélt, "a valóságban kiárusították az országot". Velkeynek úgy tűnik, "hogy kidolgozott, egymásra épülő opciókat hoztak létre": "a letelepedési kötvény volt a belépő szint, az állampolgárság a médiumcsomag és az all inclusive ajánlat pedig már diplomata útlevelet is magában foglalt".
Velkey szerint olyan személyek kaptak állampolgárságot, akik az alapvető kritériumoknak sem feleltek meg. Velkey szerint az is megtörtént, hogy Semjén Zsolt dobott vissza neveket, mondván, semmi közük nem volt a kanadai magyar diaszpórához – majd miután a diaszpóra vezetője írt egy levelet, hogy gondolja meg magát, meggondolta magát. "Micsoda véletlen", hogy a diaszpóra vezetője "állampolgársági tanácsadással foglalkozik a Hungarian Citizenship Consulting nevű cégben". Velkey szerint több ezer hasonló eset volt, amiért Szijjártót és minisztériumát terheli a felelősség. Rákay Philip és Papp László diplomata útleveléről, Adnan Polat török üzletember állampolgárságáról beszél.
Magyar Péter a Parlamentben a napirend előtti beszédek után tartott sajtótájékoztatóján bemondta, hogy jön a 444-hez élő adásba – hívtuk, élt a lehetőséggel –, de addig is válaszol a kérdésekre. Az első kérdésnek azonban elébe megy. Szerinte július 20 körül léphet életbe az alkotmánymódosítás, Sulyok Tamás akkor elveszíti a megbízatását. Mi van akkor, ha Sulyok nem írja alá az őt felmentő alkotmánymódosítást? Nos, akkor elindítható a megfosztási eljárás, és addig sem gyakorolhatja a jogköreit. Ez esetben az Országgyűlés elnöke látja el a feladatot átmenetileg, utána választanak olyat, aki tényleg megtestesíti a nemzet egységét. Az alkotmánybírók dolgát is rendezik, a korhatárcsökkentés révén többek mandátuma megszűnik, köztük Polt Péteré. A miniszterelnök megjegyzi, hogy az Ab-elnök a mentelmi jogát is elveszíti.
Ezt teljesen komolyan mondta a miniszterelnök. Nagyon fontos lenne, hogy a magyar Cosa Nostra felszámolása minél előbb megtörténjen. Hosszúra sikerült a beszéde a Parlamentben, ismerte el, de akár reggelig is tudott volna beszélni a visszaélésekről.