Felszállt a fehér füst a Sixtus-kápolnából, megvan az új pápa

egyház
május 08., 18:10

Csütörtök 18 óra után kicsivel felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, majd megszólaltak a harangok is, ami azt jelenti, hogy

megválasztották az új pápát.

Azt, hogy ki kapta meg a 133 bíboros közül a szavazatok több mint kétharmadát, egyelőre nem közölték, a hagyományoknak megfelelően körülbelül egy óra múlva jelentik be a Szent Péter téren. Aki szeretné, itt tudja nézni az élő közvetítést:

link Forrás

Az új pápát a konklávé negyedik szavazásán választották meg, csakúgy, mint 2005-ben XVI. Benedek pápát.

photo_camera Fotó: ALBERTO PIZZOLI/AFP

A konklávé előtt a szakértők azt írták, ezúttal nincs olyan jelölt, aki kimagaslana a mezőnyből. De van két bíboros, akiket mindenki ismer, és akiket sokan látnának szívesen a pápai székben. Közülük is Pietro Parolin, a Vatikánt vezető államtitkár az egyértelmű esélyes. Ellene és mellette egyaránt intenzív - és nem mindig méltóságteljes - kampány folyik. Az előzetes várakozás az volt, hogy ő kapja a legtöbb szavazatot az első körben, de nehéz dolga lesz a további támogatók bevonzásában. A másik esélyes Luis Antonio Tagle Fülöp-szigeteki bíboros, akit az „ázsiai Ferencként” emlegetnek.

Mindenki más meglepetés lenne, de említettek még 6 nevet: az amerikai Robert Prevost, a francia Jean Marc Aveline, a máltai Mario Grech, az olasz Matteo Zuppi és Pierbattista Pizzaballa mellett esélyes maradt még Erdő Péter is.

photo_camera Öröm a Szent Péter téren. Fotó: GABRIEL BOUYS/AFP

Amíg mindenki feszülten várakozik, idéznénk a Szentszéki Sajtóiroda igazgatójának tegnapi összefoglalóját arról, milyennek rajzolták meg a bíborosok a konklávé előtti üléseken a következő pápa profilját. Matteo Bruni sajtószóvivő összefoglalása szerint a következő pápának „jelen kell lennie, közel kell lennie”, olyan vezetőnek, aki „képes híd és útmutató lenni”, és aki „az emberek valós életéhez közeli pásztor”. Szent Péter utódának „olyan vezetőnek kell lennie, aki tudja, hogyan lépjen túl a katolikus egyház határain”, aki képes „előmozdítani a párbeszédet és kapcsolatokat építeni más vallási és kulturális világokkal”.

A bíborosok, legalábbis a hivatalos szóvivői tájékoztatás szerint, azt kérték, hogy a következő pápa „prófétai lélekkel rendelkezzen, aki képes egy olyan egyházat vezetni, amely nem zárkózik be önmagába, hanem képes kimenni és fényt vinni a kétségbeesett világba”.