Az ENSZ-nél csak halálcsapdának hívják a Gázában ételt osztó amerikai-izraeli segélyközpontot

külföld

Közel ötven segélyre váró palesztin halt meg Izraeli támadásokban Gáza középső és déli részén, írja a BBC. A hasonló halálos incidensek az utóbbi időben mindennapossá váltak a Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) segélyközpontjai körül.

Palesztinok sétálnak haza a segélyközponttól.
Fotó: EYAD BABA/AFP

Az al-Awda kórház ágyai megteltek sérültekkel és haldoklókkal az ételosztás után. A helyi tisztviselők szerint legalább 21-en meghaltak, és mintegy 150-en megsebesültek. A lapnak nyilatkozó szemtanúk szerint több ezren tolongtak a GHF segélyközpontjánál, amikor a katonák tüzet nyitottak. Az izraeli hadsereg nem tagadta, hogy tüzet nyitottak a környéken, azonban a másik segélyközpontnál történt esetről azt közölte, nem tud semmit.

Az ENSZ szerint több mint 410 palesztin halt meg izraeli támadásokban azóta, hogy a GHF május végén megkezdte munkáját – már akkoriban lehetett arról olvasni, hogy izraeli katonák lőttek a környéken összegyűjt tömegbe. Az Izrael és az Egyesült Államok által támogatott, átláthatatlan finanszírozású magánszervezet szerint azonban 41 millió adag ételt biztosítottak.

Áldozatok a segélyközpontnál történt lövöldözés után.
Fotó: EYAD BABA/AFP

Az ENSZ nem hajlandó együttműködni a GHF-fel, mivel az szerinte áthágja az alapvető humanitárius szabályokat. „A civilek élelmezésének fegyverré tétele, amellett, hogy korlátozza vagy megakadályozza az életfenntartó szolgáltatásokhoz való hozzáférést, háborús bűncselekménynek minősül” – mondta az ENSZ jogi hivatalának szóvivője.

„Az újonnan létrehozott úgynevezett mechanizmus egy förtelem, amely megalázza a kétségbeesett embereket. Ez egy halálcsapda, amely több életbe került, mint amennyit megment” – mondta az ENSZ palesztin menekülteket segítő ügynökségének vezetője.

Izrael több mint egy hónapja enyhítette a Gázai övezet teljes blokádját, a GHF pedig pár napra rá meg is kezdte működését. Izrael kulcsfontosságúnak tartja a szervezetet az új segélyezési tervben, mellyel célja a Hamász megmaradt hatalmának aláásása lenne Gázában. Ráadásul a tervek szerint a háború új szakaszában kizárólag a GHF működtethette volna a segélyosztó pontokat – ez egyelőre még nem történt meg.

Kapcsolódó cikkek