Székesfehérvár fideszes polgármestere szerint őszre ki kéne találnia valami új témát a pártnak

POLITIKA

„A szembenálló politikai közösségek leghangosabb része nem egyenlő a többséggel. Váltig állítom – és ez a személyes tapasztalatom is –, hogy a magyar emberek döntő része egy békésebb közéletet, visszafogottabb stílust igényelne a politikusoktól – csak ez a csendesebb, visszafogottabb réteg nem elég hangos” – mondta Cser-Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere a 24.hu-nak adott interjújában.

Volt szó a helyi Tiszáról, a Fidesz kampányáról, szakpolitikáról és arról, hogy mi lesz az önkormányzati kézbe került Videoton jövője.

Miután tavaly az EP-választási kampányban kritizálta, hogy minden a háborúról szól, Cser-Palkovics az Ukrajna uniós csatlakozása ellen szóló fideszes kampányról most azt mondta: „hogyha ősszel is még csak ez az egy témánk lesz, akkor mindenképpen fenntartom a kritikámat. Hozzáteszem, Ukrajna uniós csatlakozása nem egy áltéma, hanem egy fontos ügy, valóban sorskérdés lehet.”

Fotó: Vasvári Tamás/MTI/MTVA

Vita a Tiszával

Mikor arról kérdezték, milyen témákat lenne érdemes behozni a kampányba, arról beszélt, hogy „a Covid és a háború nyomán olyan gazdasági válság és geopolitikai helyzet bontakozott ki az egész világon, így nálunk is, aminek a kezelése nagy rutint és szakértelmet igényel. Amikor ennyire viharos a tenger, vajon szabad-e kapitányt váltani? Főleg akkor, ha a másik kapitányjelölt – azon túl, hogy erős kritikát fogalmaz meg velünk szemben, és tegyük hozzá, hogy ezek egy részében akár igaza is lehet – semmit nem árul el arról, hogyan kormányozná egy védett öbölbe a hajónkat.”

Szerinte „lehet vitatkozni azzal, amit a kormány bizonyos szakpolitikákban megvalósít, de legalább lehet tudni, hogy mit képvisel a Fidesz. Azt viszont egyelőre nem tudjuk, hogy mit képvisel szakpolitikai kérdésekben a legnagyobb ellenzéki párt. És ez csak akkor derülhetne ki, ha a kormány maga hozná elő ezeket a témákat, mert csak ezzel lehetne rákényszeríteni a Tisza Pártot, hogy érdemi programot hirdessen.” Ő maga például önkormányzati témakörökben is szívesen kiállna vitára.

Arról, hogy a legnagyobb ellenzéki politikai erő nincs jelen a közgyűlésben azt mondta: „Kifejezetten politikai deficitnek érzem, hogy nem tudok a legnagyobb ellenzéki párt politikusaival leülni vitázni, egyeztetni a várost érintő fontos kérdésekről. Sem az aktuális problémákról, sem a hosszú távú tervekről.”

Elmondása szerint ismer tagokat a helyi Tisza Szigetekből. „Az ajtóm nyitva áll, fontosnak tartom, hogy a legnagyobb ellenzéki szerveződésnek is legyenek információi – ha dedikált felelőssége egyelőre nincs is – a várost érintő ügyekkel kapcsolatban.”

Vidi

Miután a fehérvári csapat 26 év után kiesett az NB II.-be, Cser-Palkovics beszólt a tulajdonos Garancsi Istvánnak, aminek az lett a vége, hogy a város egy évre megvette a NER-oligarchától a csapatot. Az interjúban elmondta, meglepően sokan érdeklődtek a csapat iránt.

„Eddig nagyjából tíz megkeresésünk volt, a többsége külföldi, de azt most még nem tudom megítélni, hogy közülük hányan lehetnek a komoly érdeklődők. A tárgyalásokat a polgármesteri hivatal egyik vezetője és a klub ügyvezetője irányítják. A végén várhatóan pályázatot kell majd kiírnunk” – mondta, hozzátéve, hogy az a focicsomag, amit a Vidi jelent, nemzetközi szinten értékesíthető.

Garancsival elmondása szerint néhány hónappal korábban beszélt, „azt megelőzően nagyjából két éve, amikor eljött hozzám, és azt kérte, hogy a város vállaljon szerepet az utánpótlás működtetésében, illetve a stadion fenntartásából a korábbinál nagyobb arányban vegye ki a részét. Ebben megállapodtunk, a közgyűlés áldását adta rá.”

Azt mondta, innentől kezdve érezte, „hogy a történet leszállóágba került. Akkoriban jelezte azt is, hogy szeretne új tulajdonost találni a klubnak, aki egyben új irányt szabhat. Nyilvánvalóan és sajnos nem sikerült ilyet találnia. Ami meglepett, az a történet utolsó felvonásának az ultimátumszerűsége és sebessége.”

A kérdésre, hogy van-e felelőssége az ügy körüli hangulat kialakulásában, azt mondta, korábban kellett volna jeleznie, hogy nem tetszik valami. „Nem két évvel ezelőtt, hanem még korábban, amikor a klub nevet változtatott. 2019-ben a tulajdonos kérésére kikerült a csapat nevéből a Vidi. Hangsúlyosabban kellett volna jelezni ennek a kockázatait, és hogy a város közössége számára nem fogadható el, de legalábbis nagyon fájó pont” – mondta, hozzátéve, hogy vissza is vették a Videoton nevet.

Kapcsolódó cikkek