Szélsőjobbos évértékelés, pozsonyi békement és egy szelet Bindzsisztán

reggel 4
január 26., 23:55

Jó reggelt! Itt a 444 napindító – közel sem egyetlen – hírlevele a hétvége fontosabb híreivel, nagyobb anyagaival. Kezdjünk négy nagy cikkel:

Belföld

A hétvégén sem állt le a Rákosrendező körüli csatározás. Szentkirályi Alexandra „szeméthegyekről” és „kritikus hajléktalanhelyzetről” posztolt, aztán Vitézy Dávid elmagyarázta, hogy ezzel pont nem Karácsony Gergelyt kritizálta, hanem azt a Lázár Jánost, aki egy éve ígérte meg Rákosrendező kitakarítását. Merthogy a terület tulajdonosa a MÁV, tehát az állam.

Szentkirályi Alexandra megtekinti a rákosrendezői borzalmas állapotokat.
photo_camera Szentkirályi Alexandra megtekinti a rákosrendezői borzalmas állapotokat. Forrás: Szentkirályi Alexandra/Facebook

A terület beépítésére kiszemelt arab beruházónak nem a Grand Budapest lenne az első kelet-európai projektje, és nem is az első gigantikus, városnegyed méretű fejlesztése. Ezek a luxusprojektek egyik országban sem mentesek a botrányoktól és az aggasztó részletektől, ami a Grand Budapesttel kapcsolatban sem megnyugtató.

A Grand Budapest városrész látványterve
photo_camera A Grand Budapest városrész látványterve Grafika: Eagle Hills

Toroczkai László évértékelőjében a „zsidó reneszánszt” és a cigányság „gyarapodását” kárhoztatta, megválasztása esetén pedig tökéletes közbiztonságot és halálbüntetésről szóló népszavazást ígért.

photo_camera Forrás: Mi Hazánk Mozgalom/YouTube

A kormány PR-osai úgy gondolták, hogy érdemes megemlékezni a covidról. Orbán Viktor mindenütt megoldott minden problémát. A miniszterelnök mellett Szijjártó Péter, Pintér Sándor és Maruzsa Zoltán is lehetőséget kapott, hogy megdicsérje a saját munkáját.

photo_camera

Schadl György, a végrehajtói kar korrupcióval vádolt elnöke azt mondta, senkit sem húztak ki a vádiratból. „Itt nem a sajtóról vagy a titkosszolgálatról volt szó, hanem végrehajtókról, mit számított volna, hogy ismerem Rogán Antalt vagy a kabinetfőnökét?” – értetlenkedett Schadl.

Schadl György az első előkészítő tárgyaláson. Ahhoz nem járult hozzá, hogy a tárgyalóteremben fotózzák.
photo_camera Schadl György az első előkészítő tárgyaláson. Ahhoz nem járult hozzá, hogy a tárgyalóteremben fotózzák. Fotó: Németh Dániel/444

Trump

Az amerikai elnököt a hét elején iktatták be, de a hétvégén sem pihent. Donald Trump hiszi, hogy az Egyesült Államok megszerzi Grönlandot, amiről a dán miniszterelnökkel is telefonált. A beszélgetést ismerő források szerint a beszélgetés borzalmas volt, Trump nagyon agresszív. Közben az EU részéről felmerült, hogy uniós katonákat is küldhetnének a szigetre.

photo_camera Fotó: ANTOINE LORGNIER/Hans Lucas via AFP

Trump mindig is következetesen halálbüntetés-párti volt, már 1989-ben egész oldalas hirdetést adott fel halálbüntetést követelve az úgynevezett Central parki ötök ügyében. Visszatértével együtt az egész országban jöhetnek a kivégzések is. Az elnök rendeletben tiltotta meg minden olyan külföldi szervezet szövetségi támogatását, amik terhességmegszakítást támogató tevékenységet végeznek.

photo_camera Fotó: ANNA MONEYMAKER/Getty Images via AFP

Trump újabb megtorló intézkedéseket jelentett be, ezúttal Kolumbia ellen, miután Gustavo Petro elnök nem engedte leszállni az országban az Egyesült Államokból kitoloncolt bevándorlókat szállító gépeket. Trump 25 százalékos büntetővámokról, a párttagokat és családjukat érintő vízumkorlátozásról és a Kolumbiából érkező emberek és áruk szigorúbb vizsgálatáról posztolt.

Külföld

Elon Musk techmilliárdos élőben jelentkezett be a német szélsőjobboldali AfD kampányrendezvényére, ahol azt mondta, hogy büszkének kell lenni a német kultúrára, és nem szabad „elveszíteni ezt valamiféle multikulturalizmus miatt, ami mindent felhígít”.

photo_camera Fotó: HENDRIK SCHMIDT/dpa Picture-Alliance via AFP

Hiába tüntetett több tízezer ember a szlovák utcákon az oroszok melletti elköteleződés és a kormány ellen, Robert Fico szerint a kormányt csak akkor lehet leváltani, ha választások lesznek.

photo_camera Szlovák tüntetők. Fotó: ROBERT NEMETI/Anadolu via AFP

Szerbiában általános sztrájkkal és tüntetésekkel folytatódott a november elsejei újvidéki vasútállomáson történt tragédia okainak felkutatását követelő egyetemisták tiltakozása – több ezren vonultak fel pénteken, a szerb fővárosban autó hajtott a tömegbe. A görög városok utcái is megteltek, miután a kormány továbbra sem volt hajlandó szembenézni a két évvel ezelőtt tragikus vonatbaleset következményeivel.

photo_camera Görög tüntetők. Fotó: GIORGOS ARAPEKOS/NurPhoto via AFP

Borízű

Diszkópatkányok és óvatos Dubai. A broligarchia dekoltázsba bámul. 500 milliárd dollárért megéri egy kicsit nyalni. Posztszovjet kiszámíthatatlanság, mint világállapot. Itt az új Borízű hang.

Jeti Mozi

Papp Bojána 15 évvel ezelőtt forgatott dokumentumfilmet a tököli fiatalkorúak börtönében, ahol egy rapversenyt követett végig. A Börtönrap című film azonban a versenynél sokkal többet mutat, megismerhetjük a börtönre került fiatalok életét, álmait és bűneit is.

Képző

Agnes Denes legismertebb projektjéből, az 1982-es Búzamező - szembesítésből több fotó mára mémmé vált, eredeti kontextusából kiszakítva rendszeresen bukkan fel közösségi oldalak feedjében. A Szépművészeti kiállítása az ökológiai szemléletű művészet úttörőjének, a budapesti születésű, 93 évesen is alkotó művész életművét mutatja be.

photo_camera Forrás: acb Gallery/Facebook

Színház

A Cseh–Bereményi-féle Frontátvonulás után a Sicc társulat tagjai most Nagy Feró Hamletjét dolgozták újra, nem is akármilyen helyszínen, a belváros közepén az Akvárium Klubban. A premieren azonban a közönség legalább olyan érdekes volt, mint a színpad.