
Orbán Viktor vétójával ért véget a csütörtöki rendkívüli EU-csúcs: a magyar miniszterelnök nem fogadta el az Ukrajna további támogatásáról szóló szövegtervezetet, így a másik 26 uniós állam- és kormányfő külön adott ki nyilatkozatot.
Az uniós csúcs végén Orbán azt nyilatkozta:
„Óriási számok hangoztak el, hogy mekkora összegeket kell Ukrajnába küldeni a következő időszakban, részben, hogy működjön az ország, részben, hogy működjön a hadsereg. Közben egyetértettünk abban, hogy rengeteg pénzt kell költeni saját magunkra is, hogy a saját hadseregeinket megerősítsük. Én úgy látom, hogy az a pénz, amit Ukrajnába akarnak küldeni, meg még az Ukrajna európai uniós tagságából fakadó teher, együtt akkora összeg, amit az Európai Unió gazdasága nem bír ki, illetve benne Magyarország gazdasága sem.”
A miniszterelnök mindebből azt a következtetést vonta le, hogy újra elő kell venni Ukrajna uniós tagságának kérdését, mert szerinte „felelősen emellett most nem lehet dönteni”.
Elmondása szerint nem szeretné, hogyha erről az emberek feje felett születne döntés, „úgyhogy arra jutottam itt a vita végén, hogy kezdeményezni fogunk egy véleménynyilvánító szavazást Ukrajna európai uniós tagságáról. Úgy fogjuk lebonyolítani, mint a nemzeti konzultációkat szoktuk, gyorsan és egyszerűen. Aztán meglátjuk.”
A magyar miniszterelnök úgy véli, hogy Európa elszigetelődött az Egyesült Államoktól és Kínától a kereskedelmi háború miatt, illetve Oroszországtól is a szankciós politika által.
„Úgy gondolom, hogy ha valaki tényleg elszigetelődött, az az Európai Unió” – közölte, amikor azt kérdezték tőle, mi a véleménye Magyarország állítólagos elszigetelődéséről. Orbán szerint két dolgot kell különválasztani, az egyik a háború, a másik [Ukrajna] uniós tagsága. És mivel mindkettőnek „óriási pénzügyi terhe van”, a kettőt együtt nem fogjuk kibírni. Hozzátette azt is: Ukrajna uniós csatlakozása gazdasági nehézségeket okozna.
„Az egész európai agrárgazdaság bajba kerülne: a magyar biztosan, de az Ukrajnával szomszédos országoké hasonlóképpen. Átalakulna a teljes gazdálkodási rendszere az Európai Uniónak. Erre nem vagyunk felkészülve szerintem, ezért én azt gondolom, hogy lassítani kell, és mindenképpen meg kell tudnunk az emberek véleményét ebben a kérdésben. Van egy nemzeti konzultációs intézkedésünk, amelyet rendszeresen használunk a véleménygyűjtésre” - nyugtatott meg mindenkit a magyar miniszterelnök.
Majd minderről a Facebookon is tájékoztatta követőit.
Arról, hogy Orbán a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson kihasználta az egyik utolsó lehetőségét, hogy valódi kárt okozzon a nemzetközi politikában, itt írtunk bővebben.