
Az Európai Bizottság egyelőre csak egy szűkszavú válasszal reagált a kedd éjjel benyújtott nagytakarítási törvényjavaslatra. A Bizottság egyik szóvivője a 444 kérdésére azt írta, hogy tudomásuk van a törvényjavaslatról, és fokozott figyelemmel követik a folyamatot. A tervezet tartalmát azonban egyelőre nem kommentálják, mert csak egy törvényjavaslatról van szó.
A visszafogott válasz már előrevetíti, hogy a Bizottság valószínűleg akkor sem fog villámgyors és radikális ellenlépést tenni, ha a törvényt jelenlegi formájában fogadja el a magyar parlament. Lehetősége mindenesetre van a Bizottságnak. Ha akar, a lassabb kötelezettségszegési eljárás mellett egy gyorsabb módon is reagálhat a törvény elfogadására.
A gyorsabb opciót az ideiglenes intézkedés jelentené, amit az Európai Unió Bíróságától kellene kérnie a Bizottságnak, az eredeti, 2023-as szuverenitásvédelmi törvény elfogadása miatt tavaly októberben indított per keretében. Ezt a módszert javasolta Karácsony Gergely az Ursula von der Leyennek írt levelében.
Az említett pert azért indította a Bizottság Magyarország ellen, mert a magyar kormány az uniós kötelezettségszegési eljárás tavaly februári megindítása után sem módosította a szuverenitásvédelmi törvényt. A Bizottság azért indította meg a kötelezettségszegési eljárást, mert a Szuverenitásvédelmi Hivatalt felállító jogszabály szerinte sérti az uniós jogot.
Ha a Bizottság gyorsan akar fellépni a nagytakarítási törvénnyel szemben, akkor a jogszabály elfogadása után ebben a – már folyó – perben kell ideiglenes intézkedést kérnie az Európai Unió Bíróságától. Az ideiglenes intézkedés egy eljárási cselekmény, aminek az a célja, hogy azonnali jogvédelmet biztosítson a kérelmezőnek. Jelen esetben a Bizottság kérelmezhetné, hogy a bíróság függessze fel a nagytakarítási törvény alkalmazását. A kérelmet rögtön a törvény elfogadása után be is nyújthatná.
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!