Felcsillant a szemem, amikor kiderült, hogy Száraz István megválna egy ingatlantól, hátha az Otthon Start Programmal rá tudnék repülni. Spoiler: nem.
A Telex úgy tudja, hogy Száraz István szeretne megválni egy 193 négyzetméteres, Wesselényi utcai ingatlantól, méghozzá 495 millió forintért.
A Matolcsy Ádám köréhez tartozó Száraz neve mostanában leggyakrabban az MNB-ügy kapcsán merül fel (mondjuk itt, vagy éppen itt), de milliárdos ingatlanokkal is trükköztek, amiről itt számoltunk be bővebben, azt pedig, hogy ingatlanokon keresztül hogyan bűvészkedtek át a közpénzt magánvagyonná, annak a lényegét meg ebben a cikkünkben tártuk fel. Száraz az utóbbi időben eladta a Culinarist, de az egyik hozzá kötődő tőkealap bevásárolta magát egy olasz bútorgyártó cégbe, de például februárban Rogán Antal ügyvéd barátjától még vett egy pazar panorámájú ingatlant a Hármashatár-hegyen, néhány nappal később meg eladásra kínált 450 millióért egy 4 csillagos panziót – aminek a felújítására annak idején 42,38 millió forintot adott az állami Kisfaludy Program.
A Telex most azt írja: az egyik ingatlankeresőn elérhető hirdetés szerint a „4 teljes és egy félszobából, két teljes fürdőből, illetve egy külön vécéből, konyhából, háztartási helyiségből és közlekedőből álló”, harmadik emeleti lakás 2017-ben „luxus minőségű” felújításon esett át, ráadásul „kivételes panorámával rendelkezik a zsinagógára” (a képek alapján a Dohány utcai zsinagógára). Nem mellesleg udvari beálló is jár hozzá, benne van az árban.
A lap úgy tudja, hogy Száraznak nem ez az egyetlen lakása az épületben, ugyanis az Opten céginformációs portálon elérhető adatok szerint a szomszéd lakásba van bejelentve. Az eladó ingatlanról pedig azt írják, hogy ez lehetett az a lakás, ahol korábban a Vs.hu szerkesztősége működött, ugyanis a portál több volt újságírója is felismerte az épületet a képek alapján.
Kis történelmi kitekintés: 2016. április 25-án sorban mondtak fel a Vs.hu nevű, mára megszűnt lap újságírói, miután kiderült, hogy a lapot kiadó cég gyanús körülmények között több mint félmilliárd forintot kapott a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank alapítványaitól. A lap főnöke, az akkor 31 éves Száraz István volt, aki a szerkesztőség melletti lakásban bújt el kollégáink kérdései elől.
Az ingatlannak jelenleg a tulajdoni lap szerint jelenleg Száraz István Dry Ingatlan Kft. nevű cége a tulajdonosa. A Dry Ingatlan ügyvezetője Száraz István, és 50 százalékban az ő tulajdonában lévő Dry Holding nevű cégé, míg a másik fele a Stu-Sza Kft. nevű cégé, amiben Száraznak nincs részesedése.
Száraz István pályájának főbb állomásait ebben a cikkünkben összegeztük.
A jegybanki alapítványok vagyonkezelője úgy adta volna kölcsön 5 évre az alapkezeléssel foglalkozó leányvállalatát, hogy annak a tulajdonjoga átszállt volna a Matolcsy-cégbirodalom címén elérhető, Száraz Istvánhoz köthető magántőkealaphoz. Mindezt Matolcsy György utolsó előtti jegybankelnöki munkanapján.
Egy kötvénykibocsátás itt, egy tulajdonszerzés ott – bár utóbbi 50 milliárdos tételéből csak 100 000 forintnak látni a nyomát.
Már-már kimeríthetetlen tárháza lehetett a jegybanki alapítványokhoz kapcsolódó körnek arra, hogyan gyarapodjanak a közpénzből felépített birodalom segítségével.
Amikor 2021 nyarán mindenki a covid miatti lezárások feloldásának örült, Száraz István és köre mással volt elfoglalva.
A Riva egyedi luxusbútorokat készít velencei lagúnák tölgyfa oszlopaiból vagy akár 50 ezer éves új-zélandi rönkökből.
Alig négy hónappal a tulajdonszerzés után szállt ki az értékes ingatlant birtokló cégből Fintha-Nagy Ádám.
A Matolcsy-crew oszlopos tagja 2021-ben újíthatta fel a panziót a Kisfaludy Program pénzén, de alig három év után feladta az álmot – pont, amikor már nem kellett biztosítaniuk az új szálláshely működését.
Nem akarják folytatni a munkát az MNB-s alapítványok 500 milliójából megtolt kiadó lapjánál. Joób Sándor jótékony célra ajánlja fel a vs-től kapott fizetését, hogy visszaállítsa annak közpénz jellegét.
Száraz István, a félmilliárdos jegybanki támogatást kapó New Wave Media ügyvezetője nem tudott mit mondani, miközben egyik vs-es újságíró lépett ki a másik után. A távozó Joób Sándor újságíró úgy érezte, a hitelességük forgott kockán.
A hír, hogy Száraz István cége hárommilliárdért intézheti a Nemzeti Bank kommunikációját a Vs.hu és az Origo tragikus történetét idézi fel.