Ha ez így átmegy, Magyarország gyorsabban putyinizálódik, mint maga Oroszország

belföld

Cikk ajándékozása

A cikkek megosztásához Közösség vagy Belső Kör csomagra van szükséged. Ha még nincs ilyen előfizetésed, a Csomagok között válts most magadnak egyet. Ha már van, lépj be a fiókodba!

A magyar közéletet a szuverenitásra és átláthatóságra hivatkozva putyini gyorsítósávra lökő fideszes törvénytervezet, melyet kedd éjszaka nyújtottak be pro forma önálló képviselői indítványként (Halász János keze munkája, legalábbis az aláírás), ugyan valóban az elhíresült orosz ügynöktörvény nyomában jár,

de a Kreml csak évek múltán, fokozatosan jutott el oda, amit nálunk a Szuverenitásvédelmi Hivatal felállítása után bő egy évvel máris teljesíteni akarnak.

Lánczi Tamást kérdezi a 444 március 18-án.
Fotó: Kristóf Balázs/444

Ha ezt a szöveget így elfogadják, azzal a magyar nyilvánosságot és civil szférát annál is durvábban korlátoznák, mint Grúziában, ahol egy éve ilyenkor egy ehhez hasonló, de ennél papíron enyhébb törvény ellen mentek tízezrek heteken át az utcákra. Úgy is, hogy ott a karhatalom könnygázzal, vízágyúkkal, maszkos verőemberekkel lépett fel a tiltakozók ellen, és civileket, ellenzéki politikusokat és újságírókat ütlegeltek. Az egyáltalán nem csak metaforikus egzisztenciális kockázatok ellenére a demonstrálók pontosan tudták, hogy civilizációs választásról van szó.

A grúz törvényt arrafelé csak orosz törvényként emlegetik, hiszen az egyik fő inspiráló forrás a 2012-ben hozott, azóta folyamatosan szigorított és a végtelenségig kiterjesztett orosz külföldi ügynöktörvény volt. A hatalom nem is csinált belőle különösebb titkot, hogy a Kremlhez hasonlóan a nyugatias áramlatok ellen akarnak fellépni a segítségével, folyamatos fenyegetés alá helyezve az államhatalomtól független civil szervezeteket és a médiát.

A(z ellenzék szerint elcsalt) választások előtt pár hónappal elfogadott, idén tavasszal tovább szigorított grúz törvény azonban legalább ennyi hasonlóságot mutatott a magyar szuverenitásvédelmi törvénycsomaggal. Azzal, amit nálunk 2023 végén szavaztak meg, és ami az alapja a most bejelentett „átláthatósági”, nagytakarítási vagy bármilyen Halász-féle szövegnek, mellyel a gyakorlatban Magyarországon a hatalom - szintén nem egész egy évvel a választások előtt, egyre nagyobb ellenzéki támogatottság idején - ellehetetleníthetné a „külföldi támogatásból közéletet befolyásoló szervezetek” működését.

A fél- háromnegyed- és 120 százalékosan autoriter rendszerek, a különféle hibrid és fajtisztán elnyomó rezsimek, miközben saját alattvalóikat megpróbálják minél inkább elzárni az alternatív információktól, saját maguk nyitottak az egymástól való tanulásra és a folyamatos politikai és jogtechnikai receptcserére.

Grúziában Habony Árpád sajtóinformációk szerint legalább két éve segítette a Fidesz közeli szövetségesének számító kormánypártot. Az ideológiai hasonlóságok igazán látványosak: békepárti, ténylegesen oroszbarát retorika, növekvő nyugatellenesség, az ellenzéket csípőből háborúpártisággal és hazaárulással vádoló szuverenista szöveg, ami a kormány kritikusait nyugati ügynököknek bélyegzi - azzal a bónusszal, hogy ott még a választások előtt beígérték győzelem esetére a valódi ellenzéki pártok betiltását is.

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Ezt a cikket teljes terjedelmében csak előfizetőink olvashatják el. Légy része a közösségünknek, segítsd a 444 működését!

Már előfizetőnk vagy?
Jelentkezz be!
Kapcsolódó cikkek

Itt van Orbán nagytakarítása: listázással, pénzek zárolásával és az 1 százalékos támogatás elvesztésével büntetne a kormány

Aki a Szuverenitásvédelmi Hivatal feketelistájára kerül, azt már a banktitok sem védi, ha elfogadják a javaslatot. Akit megbüntetnek, azt a támogatás 25-szörösére bírságolhatják.

Czinkóczi Sándor
POLITIKA

Civilizációs választás előtt áll Grúzia, ahol rendőrökkel vereti keresztül az orosz mintájú ügynöktörvényt a hatalom

Bevert fejű ellenzék, halálosan fenyegetett aktivisták, külföldre költözésen gondolkodó újságírók, vízágyúk, parlamenti verekedés. A hatalom még a választások előtt át akarta nyomni a törvényt, ami miatt bedühödött Amerika, és az uniós integrációnak is vége lehet. A grúz politika nagyon sok hasonlóságot mutat a magyarral.

Kolozsi Ádám
külföld

Elfogadták a civileket orosz mintára megbélyegző georgiai ügynöktörvényt

A kormánypárti és ellenzéki képviselők fizikailag is egymásnak feszültek a parlamentben.

Rényi Pál Dániel
külföld

Nagyot nyert a Fidesz grúz szövetségese, az ellenzék választási csalások miatt nem fogadja el az eredményeket

Az ellenzéket betiltani akaró Grúz Álom 53 százalékot kapott, a nyugatos ellenzék nem hisz a számoknak, azt ígérik, minden demokratikus eszközzel folytatják a harcot.

Kolozsi Ádám
külföld

Elfogadta a parlament a szuverenitásvédelmi törvényt

A törvénycsomagot végül a Fidesz és a KDNP mellett a Mi Hazánk is megszavazta.

Czinkóczi Sándor
POLITIKA

Nem átláthatóvá akarják tenni a közéletet, hanem végképp leuralni, a kellemetlenkedőket kinyírni

A poloskátlanító, szuverenitásozó kampánnyal fölvezetett, tegnap éjszaka beterjesztett törvényjavaslattal gyakorlatilag azonnal kinyírható a független sajtó. A 444, a Telex, az Átlátszó, a Direkt 36, a Partizán, mindenki. A nyilvánosság putyini szintű, de inkább azon is túllépő korlátozása EU-s kilépési szándékként is értelmezhető.

Uj Péter
elmebaj

VSquare: Habony Árpád legalább két éve segíti az oroszbarát grúz kormánypártot

A lap forrásai szerint Habony a tavalyi grúz választásokon is aktívan dolgozott a Grúz Álom pártért.

Bódog Bálint
POLITIKA

Kocsis Máté: „Akit ez nem érint, annak nincs mit kérdeznie”

A frakcióvezető többszöri kérdésre sem volt hajlandó közelebbről meghatározni, kikre vonatkozik az orosz mintájú törvényjavaslatuk.

Kaufmann Balázs
POLITIKA

Sz. Bíró Zoltán: Egyszer kiderülhet, Orbán miért viselkedik úgy Putyinnal, mint aki nem szabad ember

Orbán „békemissziós” körútja a legkevésbé sem szolgálta Magyarország vagy a béke ügyét – mondta a 444-nek Sz. Bíró Zoltán történész, Oroszország-szakértő. Lehet, hogy Orbán azt gondolja, odaülhet majd a nagyok asztalához, de ott nem várja őt senki.

Windisch Judit
POLITIKA

Bezzeg-Oroszország: a külföldi ügynök plecsnivel már tanítani sem lehet

Először csak nyilvántartották és megbélyegezték őket, most már választásokon sem indulhatnak, akik külföldről kapnak támogatást.

Kolozsi Ádám
külföld

A nagytakarítási törvényjavaslat alapján egyáltalán nem világos, ki és mitől számít külföldi támogatónak

A Halász János által jegyzett törvényjavaslat kellően tág teret ad a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak.

Herczeg Márk
jog