Friedrich Merz az első EU-csúcsán megmutathatja, mit kezd az Orbán-problémával

eu

Cikk ajándékozása

A cikkek megosztásához Közösség vagy Belső Kör csomagra van szükséged. Ha még nincs ilyen előfizetésed, a Csomagok között válts most magadnak egyet. Ha már van, lépj be a fiókodba!

Annyi minden történt a legutóbbi, márciusi EU-csúcs óta, hogy az uniós vezetők talán már el is felejtették, milyen érzés Orbán Viktorral kompromisszumot keresni.

Miután Donald Trump ukrajnai békemissziója zátonyra futott, az amerikai elnök vámháborút indított az Európai Unió ellen, amit aztán felfüggesztett. Közben új elnöke lett Romániának és Lengyelországnak, Németország vezetését pedig Friedrich Merz vette át. Izrael megtámadta Iránt, amit az Egyesült Államok is bombázott.

Új vezér a házban

A hektikus három hónap nem könnyített a magyar miniszterelnök helyzetén. Hiába állt be a szélsőjobboldali román elnökjelölt mögé, George Simion elvesztette a választást, így a csütörtöki EU-csúcson ugyanolyan elszigetelt helyzetben lesz, mint a márciusi találkozókon volt. Akkor két hét alatt kétszer vétózta meg az Ukrajnával kapcsolatos közös nyilatkozatot, így a másik 26 állam- és kormányfő külön nyilatkozatot adott ki a témában.

Mostani helyzetét tovább nehezíti az új német kancellár érkezése. Friedrich Merz ugyanis sokkal határozottabb elképzelésekkel rendelkezik Németország Európai Unióban betöltött szerepéről, mint elődje, Olaf Scholz. Merz vissza akar térni Angela Merkel uniós politikájához, és a legnépesebb, egyben leggazdagabb tagállam kormányfőjeként át akarja venni a közösség vezetését.

Orbán Viktor és Friedrich Merz a 2024-es foci-Eb berlini döntőjén
Fotó: Lisi Niesner/REUTERS

Ebbe a szerepbe nem fér bele Orbán aknamunkája. Az új német kormány már a koalíciós szerződésében jelezte, hogy akár direktebb eszközöket is hajlandó bevetni az uniós döntéshozatalt rendszeresen akadályozó magyar miniszterelnökkel szemben. Merzen múlik, hogy ezt az elképzelést át tudja-e ültetni a gyakorlatba.

Sikere szempontjából kulcsfontosságú lesz a mostani – számára első – csúcstalálkozó. Ha kordában tudja tartani Orbánt, a magyar miniszterelnöknek hosszabb időre elmehet a kedve a lázadozástól.

Várható az újabb vétó

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Ezt a cikket teljes terjedelmében csak előfizetőink olvashatják el. Légy része a közösségünknek, segítsd a 444 működését!

Már előfizetőnk vagy?
Jelentkezz be!
Kapcsolódó cikkek

Orbán elszigetelődött, de maradt még ütőkártya a kezében

A miniszterelnök két hét alatt másodszor is megvétózta az Ukrajnával kapcsolatos közös nyilatkozatot az EU-csúcson. Ellenállása azonban már nem okozott zavart, mert a többiek adottságként fogadták el az álláspontját, és más keretek között kerestek megoldást. Orbán jobban elszigetelődött, mint az elmúlt években bármikor.

Molnár Kristóf
eu

Orbán megint megvétózta az Ukrajnára vonatkozó közös nyilatkozatot az EU-csúcson

A többiek külön dokumentumban adták ki az Ukrajnával kapcsolatos következtetéseket.

Molnár Kristóf
eu

Az anti-Merkel, aki sosem adta fel, pedig párttársai háromszor is padlóra küldték

Friedrich Merz győzelemre vezette pártját a német választáson, így Angela Merkel után ő lehet a következő kereszténydemokrata kancellár. Ez azért óriási elégtétel számára, mert korábban Merkel tette partvonalra. A küzdelmet azonban bukásai ellenére sem adta fel, így 23 év után valóra válhat az álma.

Molnár Kristóf
külföld

Friedrich Merz az Európai Unió élére akar állni, célja érdekében az Orbán-probléma kezelésétől sem riad vissza

Az új német kancellár Angela Merkelhez hasonlóan akarja vezetni az Európai Uniót. Keményebben lépne fel az uniós értékeket megsértő tagállamokkal szemben, és az egyhangú döntéshozatalt is visszaszorítaná. Ambíciói leginkább Orbán Viktornak fájhatnak.

Molnár Kristóf
POLITIKA

Szlovákia nem akarja megvétózni a 18. uniós szankciós csomagot

A szlovák külügyminiszter arról beszélt, hogy csupán garanciákat akarnak kérni miniszterelnöki szinten.

Molnár Kristóf
eu

Döntött az Európai Bizottság: teljes mértékben megszüntetik az orosz energiától való függést

A döntéshez minősített többség kell, a magyar kormány önmagában nem tudja ezt megakadályozni.

Windisch Judit
gazdaság

A NATO-tagállamok vállalták, hogy 2035-re a GDP-jük 5 százalékát költik védelmi kiadásokra

Trump látványos sértődése nélkül ért véget a hágai NATO-csúcs legfontosabb tárgyalása. A katonai szövetség tagjai vállalták, hogy a jelenlegi 2 százalékról 2035-re 5 százalékra növelik védelmi kiadásaikat. Az Egyesült Államok elnöke kiállt a korábban megkérdőjelezett kölcsönös segítségnyújtás mellett.

Takács Lili
külföld